Žestoka rasprava o kupovini zgrade za smještaj UIO u Parlamentu BiH, predložena i deklaracija
Deklaraciju o zaustavljanju kupovine ove zgrade predložili su zastupnici SDS-a, PDP-a i Za pravdu i red. Ona je prošla na dnevni red sa 20 glasova za, 12 protiv i dva suzdržana.
Uvodnu riječ je uzeo SDS-ov Mladen Bosić.
"Ova priča o kupovini zgrade neodoljivo me podsjeća na priču o izgradnji zgrade Vlade RS-a u Banjoj Luci. Tad je Telekom RS-a odlučio da na tom mjestu napravi zgradu koja je vrijedila 36 miliona KM. Vlada RS-a je odlučila uzeti tu investiciju i ona skače na 200 miliona KM. To je ona priča o 1.300 KM koliko je koštala jedna pepeljara u toj zgradi ili 1.700 KM koliko je koštala jedna kanta za smeće. Ogromne pare su tada oprane, nije bilo sudskog epiloga. Tad je bila ogromna sprega između politike i pravosuđa. Od samog početka izgradnje te zgrade radilo se o bahatosti moćnika i vlasti nad ostalim dijelom stanovništva. Ako je tad to urađeno, zašto ne bi i sada na isti način?", upitao je.
Kako kaže, većina političara i cjelokupna javnost "vidi o čemu se ovdje radi".
"Ovdje organi institucija BiH kupuju zgradu od 95 miliona koliko traži ponuđač zgrade. Nisu rekli treba nam toliko prostora i takva zgrada, nego je tendersku dokumentaciju pravio očigledno onaj ko prodaje zgradu. U prilog svega je i situacija da je u ovogodišnjem budžetu usvojeno povećanje od 36 miliona KM za kupovinu ove zgrade, a da niko to zvanično nije tražio. Trebam li podsjećati ko je čovjek koji prodaje tu zgradu? Čovjek je osuđen za privredni kriminal. Zbog toga je u zatvoru odležao kaznu i sad je slobodan. Ali, koja država koja sve ovo vidi i sve ovo zna može u takvoj situaciji dati tom čovjeku 98 miliona KM iz državnog budžeta?", upitao se.
Zamolio je zastupnike da razmisle o ličnom integritetu.
"Ovi procesi vuku BiH u blato iz kojeg se nikad neće moći iščupati", dodao je.
Branislav Borenović iz PDP-a kaže da je kupovina ove zgrade jedno od najvažnijih pitanja za BiH.
"To je simbol organizovane korupcije. Ovo je i mjesto i vrijeme da se razgovara o tome i da se pokuša spriječiti. Ne postoji ni jedan formalni razlog da se ovo ospori osim straha od riječi. Kupuje se kumovska namještena zgrada za 100 miliona KM. Svjesno i namjerno. Ovo je jedna od najvažnijih tačaka", kazao je Borenović.
Sanja Vulić i Milorad Kojić iz SNSD-a su ukazivali na povredu poslovnika, odnosno da se ova tačka nije mogla naći na dnevnom redu.
Vulić je rekla da Poslovnik predviđa da je deklaracija akt koji sadrži načelna mišljenja o važnim pitanjima koja je dom već razmatrao.
"Da li smo razmatrali? Ako jesmo, recite kada?", upitala je Vulić i zatražila pauzu 30 minuta.
Nakon pauze riječ je ponovo dobio Borenović.
"Neko ima hrabrosti pričati o tome, neko se sklanja, nekog je sramota. Ovdje se radi o klasičnom primjeru namještenog javnog posla. Kupovina ove zgrade za nenormalnih 100 miliona KM je najklasičniji primjer političke i javne korupcije i to ne može niko da ospori. To znaju i ptice na grani. To namještanje traje decenijama i dobija svoj završni udarac u ovoj godini. Sa početnih 37 miliona KM došli smo do toga da se iznos namirio na bezobraznih 100 miliona KM. Ovo je pitanje za sve političke strukture, da se ovakve stvari zaustave, spriječe i više nikad ne dese. Ovo je jedan od ključnih momenata u BiH. Ovo nema ni u diktatorskim režimima, da se zgrada za javni interes kupuje od prvog čovjeka ove zemlje", kazao je Borenović.
Denis Zvizdić iz Naroda i pravde je kazao zašto su stranke Trojke glasale za to da ova tačka dođe danas na dnevni red.
"Smatramo da je Predstavnički dom mjesto na kojem se treba raspravljati o svim odlukama koje usvaja Vijeće ministara", kazao je.
Kad je u pitanju sami tekst deklaracije, Zvizdić je kazao da Trojka ima određen broj sugestija, a dvije su važne.
"Deklaracija je samo deklarativni akt koji predstavlja samo načelno mišljenje. U samoj deklaraciji postoje tačke za koje je zadužen pravosudni sistem kojeg pozivamo da djeluje u načelu transparentnosti. Ispred Trojke ćemo predložiti zaključak, a to je da se ponašamo u načelu sa zakonom i načelom prava. Uprava za indirektno oporezivanje treba imati trajni smještaj, ali postupak mora biti apsolutno zakonit i transparentan. Mi predlažemo sljedeći zaključak: Predstavnički dom PSBiH zadužuje Komisiju za borbu protiv korupcije da prati postupak nabavke prostora i da o tome redovno izvještava Parlamentarnu skupštinu BiH. Kao članovi komisije su i predstavnici stranaka opozicije, siguran sam da se to može profesionalno i transparentno pratiti", rekao je Zvizdić.