Podsjetnik na zločine
41

"Zid žrtava patrijarhata": Kod Muzeja književnosti u Sarajevu postavljene trake s imenima ubijenih žena

Piše: N. V.
U okviru 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama, a uoči Međunarodnog dana ljudskih prava, koji se obilježava 10. decembra, Feministički antimilitaristički kolektiv postavio je simboličan podsjetnik na žene žrtve femicida u Bosni i Hercegovini.

Na crvenim trakama ispisali su imena 67 žena iz BiH čiji su životi ugašeni zbog rodno zasnovanog nasilja i zakačili ih na zid Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti Bosne i Hercegovine u Sarajevu. Uz ove trake postavljena je tabla pod nazivom Zid žrtava patrijarhata snažan podsjetnik na sistemsku nepravdu koja traje godinama

"Neka nas ove trakice podsjećaju na žrtve femicida u ovoj zemlji. Sve njih je ubio patrijarhalni i mizogini sistem koji upravlja našim životima i smrtima. Protiv takvog sistema se moramo boriti zajedno", poručuju iz Feminističkog antimilitarističkog kolektiva.

Patrijarhat ubija, institucije ćute

Kako je navedeno, Bosna i Hercegovina ne radi ni približno dovoljno na sprječavanju femicida kao najekstremnijeg oblika nasilja nad ženama. Jedini stvarni način zaustavljana femicida jeste rad na sprječavanju patrijarhalnog nasilja, a u konačnici i rad na ukidanju patrijarhata općenito. Trenutno najvidljivije i vjerovatno najprisutnije nasilje nad ženama je nasilje koje se dešava unutar njihovih domova. Kako u Bosni i Hercegovini ne postoje zvanične statistike o nasilju nad ženama teško je govoriti o svim prisutnim oblicima patrijarhalnog nasilja.

Javno dostupne informacije o femicidu govore o tome da su u većini slučajeva ubice bili partneri ili članovi porodice. Međutim, čak ni krivičnom djelu nasilja u porodici se još uvijek ne pristupa ozbiljno i često se svodi na "porodične nesuglasice" i nerijetko tretira kao prekršaj, što žrtve obeshrabruje da prijave nasilje jer su sankcije blage i neučinkovite.

Podaci o 67 žena, koje je prikupio Feministički antimilitaristički kolektiv, pronađeni su u medijskim izvještajima, ali znamo da je stvarni broj veći, stoga je Kolektiv ostavio nekoliko praznih trakica i poziva javnost da dodaju imena koja nedostaju, jer svaka žena zaslužuje da se njeno ime pamti.

"Ovo su imena samo nekih od žrtava femicida u BiH u posljednjih 20 godina. Ako znate za neku žrtvu femicida koja ovdje nije pomenuta, molimo vas da njeno ime dodate", poručuju iz Feminističkog antimilitarističkog kolektiva.

Vrijeme je za promjenu

"Zid žrtava nije samo simbol sjećanja – to je poziv na akciju", poručuju.

Njihovi savjeti su:

  • Usvajanje i učinkovita primjena zakonodavnog okvira u cijloj BiH o prevenciji nasilja nad ženama.
  • Priznavanje femicida kao zasebnog kaznenog djela u zakonodavstvo BiH, na način da se sukladno promijene i izrazito patrijarhalni zakoni o krivičnom postupku koji trenutno koče i adekvatne primjene postojećih instituta zaštite žena od nasilja.
  • Stvaranje sistema podrške za žrtve koji će pružiti sigurnost i pravdu.

"Ovaj Zid nije zid tišine – to je zid otpora. Femicid nije porodična tragedija, već društveni zločin, a odgovornost za promjenu leži na svima nama. Na Dan ljudskih prava, i u okviru 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama, postavljen je Zid da imena žena ne ostanu u sjeni, ali to nije dovoljno. Potrebna je pravda. Potrebna je promjena. Svaka žena ima pravo na život oslobođen straha i nasilja. Borba protiv patrijarhata nije izbor, već nužnost", poručili su.