Zijad Latifović: Neka je sram one koji otežavaju život zdravstvenih radnika
Zdravstveni radnici se nalaze u izuzetno teškom fizičkom i psihičkom položaju, kao i čitav sistem, a više od 30 posto radnika u zdravstvu bilo je zaraženo koronavirusom, zbog čega je sindikat radio na tome da se infekcija koronavirusom uvrsti na listu profesionalnih bolesti.
"Neophodno je bilo popuniti i zdravstveni sektor, jer nismo jedna od zemalja koja ima razvijen sistem u vezi s vakcinama i tehničkom podrškom. Nažalost, vlast nije prepoznala ni ono u čemu smo jaki, a to su zdravstveni kadrovi koji se nalaze na bioru za zapošljavanje. Druge zemlje Evropske unije su prepoznale to naše bogatstvo, ljudske resurse, i koriste ga u svojim zdravstvenim ustanovama", kazao je Latifović.
Dodao je da su pokušali dodatnim zapošljavanjem u zdravstvenom sektoru zamijeniti uposlenike, jer je pacijentima potrebna njega i liječenje u zdravstvenim ustanovama, da su to tražili od nadležnih od početka pandemije.
"I prije pandemije smo imali nedostatak zdravstvenih profesionalaca koji važe po kriterijima u EU, a pokazalo se da sada imamo obolijevanje i teške komplikacije i nismo u stanju pružati njegu kako bismo željeli", dodao je naš sagovornik.
Pojasnio je da su opravdani protesti i kritike javnosti vezano za pomoć pacijentima, da građani imaju ozbiljne primjedbe koje su opravdane, ali da ga raduje što ne kritikuju radnike, već zdravstveni sistem i organizaciju. Zdravstvenim ustanovama nedostaje 2.000 radnika, od čega 100-200 ljekara koji bi osigurali bolju organizaciju zdravstvenog sistema u FBiH.
"Dvije medicinske sestre ne mogu brinuti za 30 pacijenata. U ovom trenutku više smo okrenuti ka pacijentima i njihovim benefitima nego sami sebi, iako imamo opravdane stvari. Međutim, naše kolege u HNK štrajkuju već mjesecima, a niko se na to ne obazire i to je najveća primjedba u svemu ovome što imamo. Naš status i naši uslovi rada su vrlo otežani, ali ćemo izdržati, neka je na čast i sramotu svima koji ovo rade zdravstvenim radnicima i pacijentima", izjavio je naš sagovornik.
Kazao je da je više puta u medijima spominjano nagrađivanje zdravstvenih radnika, ali da se boji da će, kao i obećanja iz rata, sve ostati na tome da je dovoljno što se nazivaju "heroji u bijelom".
"Mi smo kao granska djelatnost najviše pogođeni pandemijom. Na 1.000 uposlenika u nekoj grani imamo više od 30 oboljelih i najgroženija smo grana jer smo morali raditi s pacijentima u direktnom kontaktu i zbog toga smatram da ljekari trebaju biti nagrađeni. Nije stvar u plaći i povišici, dodatak na plaću širom svijeta se ne daje kao nagrada, već stimulacija da ljekar pokaže veću empatiju prema pacijentu jer zna da će biti nagrađen. Ne možete dovoljno nagraditi ljekara koji radi na Covid odjelu i u posebnim uvjetima", pojašnjava Latifović uz obrazloženje da je stimulacija praksa u svim državama, pa i u entitetu Republika Srpska.
Povodom Prvomajskog razgovora Latifović je kazao da je neophodno i izjednačavanje plata, jer medicinska sestra ne može raditi za 750 KM, ako je prosječna plata 960 KM. Obrazložio je da plate radnicima u zdravstvu dolaze od punjenja budžeta ZZO, ali da povišice trebaju isplatiti vlade iz svojih budžeta, kako su to uradili u Republici Srpskoj.
Zbog politike su radnici u zdravstvu Unsko-sanskog kantona više od 40 dana bili bez plate, a Latifović je kazao da su bili veoma strpljivi jer su uprkos svemu tome bili posvećeni svojim pacijentima.
"Oni su istinski heroji jer ni u toj varijanti nisu ostavljali svoje pacijente, bez obzira na to što su neki sebi uredno isplaćivali plaće, a oni su čekali više od 40 dana. Uvijek se može pronaći način za isplatu plaća, ali neka je vlastima u USK na sramotu što su ljudi čekali i razmišljali da li treba da rade ovaj posao", kaže Latifović.
Na kraju razgovora je poručio da SIndikat koji predstavlja ima 18.000 radnika u svom okviru te da su svi ogorčeni na sve nivoe vlasti.
"Svi se hvale po televiziji, svi su pametni, a nema nikoga u bolnici kada imamo 300 pacijenata. Uz poštovanje svih djelatnosti, zdravstveni radnici su podnijeli veliki teret, bit će 'heroji u bijelom' i to je to. Ali, uz sve probleme imamo entuzijazam da pomažemo ljudima", zaključio je Latifović u razgovoru za Klix.ba.