Živa biblioteka danas u Historijskom muzeju BiH, a knjige su živi ljudi
Ovaj udruženi projekat Živih biblioteka (Living Library) sa prostora bivše Jugoslavije je biblioteka koja se zasniva na principima posudbe i čitanja, samo što su knjige u ovome slučaju živi ljudi.
Projekat počiva na istoimenoj metodi odobrenoj i prakticiranoj od Vijeća Evrope, a ima za cilj suočavanje sa predrasudama koje građanke/i imaju prema drugačijim sugrađankama/ima i njihovo savladavanje u svrhe razumijevanja, prihvatanja te inkluzije marginaliziranih jedinki u društvo.
"Živa biblioteka je projekat kojim želimo potaknuti ljude da preispitaju predrasude koje imaju prema osobama sa određenim iskustvima i životnim pričama", poručuju organizatori.
Živa biblioteka funkcioniše kao bilo koja druga biblioteka: posjetioci prelistaju katalog dostupnih naslova, izaberu knjigu koju žele pročitati i posude njima najzanimljiviju knjigu na ograničeno vrijeme (30 minuta). Nakon čitanja Knjigu vraćaju u biblioteku i, ako žele, posude drugu. Jedina razlika je u tome što su u Živoj biblioteci knjige ljudi, a čitanje podrazumijeva razgovor sa knjigama. U Živoj biblioteci su i bibliotekari, volonteri, promoteri, rječnici i koordinatori.
U Živoj biblioteci naći će se osoba zlostavljana u vezi, ateista, djevojka u kolicima, Jevrejka, vegetarijanka, djevojka s hidžabom, izbjeglica, organizatorica prve Bh. povorke ponosa, feminista, živi spomenik i aktivistkinja za zaštitu životinja.