Zoran Galić: Državljanin Hrvatske podstrekivao migrante na nasilne pokušaje prelaska granice
"Analizirajući sigurnosno stanje možemo reći da je zadovoljavajuće i pod kontrolom", rekao je Galić. Dodao je da postoji mogućnost da se migranti ponovno organiziraju i pokušavaju preći državnu granicu, te naglasio da je granična policija BiH sinoć stanje na Maljevcu stavila pod kontrolu i migrante udaljila na zaobilazni put koji ide prema Velikoj Kladuši, piše HRT.
Istaknuo je i da je granična policija BiH jednu osobu, koja je inače hrvatski državljanin porijeklom iz Irana, lišila slobode.
"Ta osoba je hodala po Velikoj Kladuši i Bihaću i dovodila migrante u ovu situaciju. Bila je inicijator ovakvih nasilnih pokušaja prelaska državne granice. Toj osobi određen je jednomjesečni pritvor", rekao je dodavši da se ta osoba dovodila i u vezu s krivičnim djelom krijumčarenja ljudi.
Pomoćnik glavnog direktora policije i načelnik Uprave za granicu Zoran Ničeno rekao je da su upoznati s tim slučajem i tom osobom koja, kako je rekao, u Hrvatskoj ima podeblji dosje i više puta je privođena i prijavljivana za krijumčarenje ljudi.
"Ovo što se događa na GP Maljevac nije slučajno. Indikativno je da se usklađena akcija po izbjegličkim centrima dogodila u BiH i Srbiji. Prije četiri dana dobili smo informaciju da se šire lažne vijesti da će Hrvatska otvoriti granice i da se priprema određeni broj migranata da bi došli na granicu i probijali granične prijelaze", rekao je Ničeno. Naglasio je da je hrvatska policija spremna zaštititi državnu granicu u svakom pogledu.
Na pitanje što bi se trebalo dogoditi da Hrvatska odluči poslati vojsku na granicu i podignuti žilet žicu, Ničeno je rekao da iako postoji takva zakonska mogućnost u ovom trenutku nema potrebe za tim jer je brojnost policije velika.
"Hrvatska prednost je da imamo brojnu graničnu policiju. Imamo 6.500 policijskih službenika. Brojnija je od Srbije, BiH i Makedonije zajedno. To je respekatabilna snaga za zaštitu granice".