Zovko nazvala BiH "osjetljivom" državom u migrantskoj krizi, Magazinović joj odgovorio
Dolazak i prisustvo velikog broja migranata i izbjeglica u Bosni i Hercegovini bila je jedna od tema današnje sjednice Odbora za stabilizaciju i pridruživanje Evropskoj uniji, a koji djeluje pri Parlamentu Bosne i Hercegovine.
Ovo je odbor preko kojeg komuniciraju, razmjenjuju mišljenja državni parlamentarci Bosne i Hercegovine i europarlamentarci. Kako je kazao Magazinović Klix.ba, Zovko se interesovala za migrantsku krizu. Zatim je objasnio šta mu je bilo sporno u njenom istupu.
"Meni je malo zaparalo uši to što je ona Bosnu i Hercegovinu u tom kontekstu okarakterisala kao 'osjetljivom' državom. Međutim, to je bilo pitanje kao nekog ko dođe iz Australije, kao neko ko ne zna kakva je situacija. Zato sam imao potrebu da odgovorim", izjavio je.
Istakao je šta joj je odgovorio.
"Bosna i Hercegovina bi bila mnogo manje osjetljiva kada je u pitanju migrantska kriza da upravo EU nije dopustila migrantima da uđu. Govorim o grčkoj granici. Onda ih je zaustavila na hrvatskoj granici, nerijetko brutalnom silom. Da sad preskočimo situaciju da se migranti ilegalno od hrvatskih institucija vraćaju u Bosnu i Hercegovinu", naveo je.
Magazinović je u odgovoru predložio i rješenje.
"Rekao sam da će nam EU najbolje pomoći, tako što će za početak zaustaviti priliv migranata u Bosnu i Hercegovinu jer su ih oni pustili, a postojeće pustiti da pređu granicu koji su oni hermetički zatvorili", ukazao je.
Napomenuo je da je nakon pet godina utvrđen poslovnik o radu Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje EU, te da je time ispunjen jedan od 14 kriterija iz Mišljenja EU o zahtjevu Bosne i Hercegovine za članstvo u Uniji. Smatra da su neki nastojali da u ovom odboru uspostave entitetsko glasanje.
Ocijenio je da EU pred Bosnu i Hercegovinu postavlja uslove za koje zna da ne može ispuniti, te da je time udaljava od Unije i daje alibi onima koji žele zadržati status quo.
"Dajući zadatke Bosni i Hercegovini dok je još u hodniku, nije još ni zakoračila, a za koje Evropljani znaju da su nepremostivi, otvara se prostor utjecaju drugih sila. Bosni i Hercegovini se time govori da nije dobro došla", potcrtao je Magazinović.
Podsjetio je da je uslov za stupanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju bio taj da Bosna i Hercegovina promijeni ustav. To je istakao kao primjer uslova za kojeg je EU znao da ga Bosna i Hercegovina ne može ispuniti, te da je zbog toga izgubila vrijeme. Dodaje da je Sporazum stupio na snagu bez ustavne promjene.
Mišljenja je da su to pojedini domaći političari shvatili kao da ne moraju raditi, već da čekaju da se EU umori. Poručio je da neki političari znaju da će put u EU za njih značiti, kako je naveo, put u zatvor. Prema njegovim riječima, to ne znači da Unija hapsi, već obavezuje na stvaranje funkcionalne države i borbu protiv korupcije.