Neuspješno "vađenje"
338

Zovko pokušala "popraviti" izjavu gdje poziva Plenkovića da "isporuči Predsjedništvo BiH": Suština ostala ista

Piše: M. G.
Željana Zovko (Foto: Denis Kapetanović/PIXSELL)
Željana Zovko (Foto: Denis Kapetanović/PIXSELL)
Zastupnica HDZ-a u Evropskom parlamentu Željana Zovko ponovo je izazvala reakcije javnosti, ovaj put "pojašnjavajući" svoje ranije izjave o ulozi Hrvatske u Bosni i Hercegovini.
Nakon što je prije nekoliko mjeseci na skupu u Splitu pozvala hrvatskog premijera Andreja Plenkovića da Hrvatima u BiH "isporuči" mjesto u Predsjedništvu, Zovko se sada oglasila i poručila da to treba biti riješeno "diplomatskim putem".
"Pozvala sam premijera Plenkovića da nam diplomatskim putem isporuči ono što je za Hrvate u Bosni i Hercegovini krajnja sloboda, a to je da budu legitimno zastupljeni u svim državnim institucijama, uključujući i Predsjedništvo BiH", izjavila je Zovko. Naglasila je da joj je cilj "da se Predsjedništvo BiH vrati legitimitet" te da "hrvatski član bude biran od strane Hrvata".

Iako je pokušala "umekšati" svoje ranije kontroverzne izjave ubacivanjem riječi "diplomatski", suština onoga što Zovko traži ostala je ista. Prije nekoliko mjeseci, na skupu HDZ-a u Splitu, pozvala je Plenkovića da "isporuči Predsjedništvo BiH", tvrdeći kako su Hrvatima u BiH uskraćena prava koja im pripadaju. Ove izjave izazvale su brojne reakcije i osude jer se tumače kao direktno miješanje Hrvatske u unutrašnja pitanja suverene države.

U posljednjoj izjavi Zovko nije odustala od ranije postavljenih ciljeva. Prema njenim riječima, bez Hrvata u Predsjedništvu BiH nema ni stabilnosti: "Bez Hrvata u Predsjedništvu Bosne i Hercegovine, koji predstavljaju legitimno Hrvate, nema sigurnosti ni u Splitu, ni za ljude, ni u Evropi". Još jednom je povezala politički status Hrvata u Bosni i Hercegovini sa širim regionalnim mirom, stavljajući naglasak na ulogu Hrvatske u postizanju tog cilja.

Podsjetimo, Zovko je već ranije izjavila kako "Hrvatska kao simbol stabilnosti i sigurnosti" treba da pomogne Hrvatima u BiH kako bi vratili "ono što im je silom oduzeto". Njene izjave, koje mnogi tumače kao politički pritisak na Bosnu i Hercegovinu, redovno izazivaju oštre reakcije u domaćoj javnosti.

Koliko god Zovko insistirala na "harmoniji" i "balansu", retorika u kojoj se hrvatski premijer poziva da "isporuči" pozicije u institucijama druge države malo toga ima zajedničkog s diplomatskim principima. Ovakve izjave, umjesto da doprinesu stabilnosti o kojoj govori, samo dodatno komplikuju odnose u već osjetljivoj političkoj klimi regije.

Zovko je na kraju poručila kako će nastaviti svoju borbu: "Radila sam i radit ću do kraja kao vaša zastupnica". Međutim, pitanje je koliko takva borba doprinosi stvarnom miru i harmoniji u Bosni i Hercegovini, a koliko produbljuje političke podjele.