U teškoj situaciji
156

Žrtvama ratnih zločina se prijeti oduzimanjem imovine ako ne mogu platiti troškove tužbe

B. R.
Adrijana Hanušić-Bećirović (Foto: Trial International)
Adrijana Hanušić-Bećirović (Foto: Trial International)
Velikom broju žrtava ratnih zločina, bivših logoraša, žrtava torture, seksualnog nasilja u ratu i porodica nestalih i ubijenih osoba, prijeti se oduzimanjem imovine ukoliko nemaju sredstava da plate troškove postupka entitetima koje su tužili.

Kako su saopćili iz nevladine organizacije Trial International, oni su u protekloj deceniji pokretali parnične postupke protiv entiteta, koje smatraju odgovornim za stradanja koja su pretrpjeli, a ponekad dodatno i protiv države Bosne i Hercegovine.

Međutim, njihovi tužbeni zahtjevi su, kako je navedeno, odbijeni primjenom zastarnih rokova. Kao rezultat odbijanja tužbenih zahtjeva, bili su dodatno obavezani da plate veoma visoke troškove postupka entitetima koje su tužili.

"U posljednjih nekoliko sedmica se intenzivirala procedura prinudne naplate, imamo sve više poziva žrtava ratnih zločina koje nam se obraćaju za pomoć. Prije mjesec dana, Evropska komisija je u svom izvještaju koji se tiče napretka Bosne i Hercegovine u procesu Evropskih integracija, izdala preporuku entitetima da razmotre opciju odustajanja od potraživanja ovih troškova", istakla je Adrijana Hanušić-Bećirović, viša pravna savjetnica u Trial Internationalu.

Prema saznanjima ovih ove organizacije, nekim žrtvama koje nisu mogle platiti ove troškove je već oduzeta pokretna imovina, što uključuje vozila i kućanske aparate dok se nekima svakog mjeseca oduzima dio primanja poput penzija ili invalidnina. Dio njih se obratio i humanitarnim organizacijama za pomoć.

Federalno pravobranilaštvo je 2018. godine odustalo od, kako je istaknuto, potraživanja troškova, nakon što je Ustavni sud Bosne i Hercegovine usvojio odluku u kojoj je utvrdio da je žrtvi ratnog zločina u ovakvoj situaciji povrijeđeno pravo na imovinu, kao i pravo na pristup sudu.

Napomenuto je da je Pravobranilaštvo Bosne i Hercegovine također odustalo od potraživanja troškova, a ovakva praksa se još uvijek dešava isključivo u odnosu na troškove postupka Republike Srpske.

Naplate troškova postupka mogu aktivirati sjećanja na, kako je upozoreno, originalnu traumu i pokrenuti niz simptoma koji su i dalje prisutni.

"Prinudne naplate predstavljaju direktan udar na egzistenciju preživjelih i asociraju na gubitak, a često i jeste prijetnja vlastitom opstanku, jer mnogi od njih žive na granici siromaštva. Ovakvim postupcima žrtve rata se dodatno stigmatiziraju i viktimiziraju i to od legitimnih predstavnika vrhovne vlasti kao što je sud", naveo je psiholog Elmir Ibralić ispred Udruženja građana Vive Žene.

Izvještaj o napretku Bosne i Hercegovine za ovu godinu, koji je objavila Evropska komisija u oktobru 2021., ukazuje na potrebu hitnog rješavanja ovog problema, pozivajući entitetske vlade da odustanu od potraživanja troškova parničnog postupka od žrtava ratnih zločina, saopćili su iz nevladine organizacije Trial International.