Pokazatelji zaposlenosti
93

Zvizdić iznio podatke: Na sceni je protivustavna diskriminacija Bošnjaka i Hrvata u policiji RS

Klix.ba
Foto: I. Š./Klix.ba
Foto: I. Š./Klix.ba
Posijana iluzija da je RS entitet samo jednog naroda, dovela je do potpune diskriminacije Bošnjaka, Hrvata i ostalih, praćene već ustaljenom praksom nepoštivanja i neprovođenja važećih ustavnih i zakonskih normi, saopćio je danas predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić.

On ističe da najeklatantniji primjer predstavljaju posljednji objavljeni podaci Ministarstva unutrašnjih poslova bosanskohercegovačkog entiteta Republike Srpske, prema kojima je u prošloj godini smanjen broj zaposlenih Bošnjaka i Hrvata u MUP-u RS, dok je istovremeno broj Srba povećan.

"Prema tim podacima, na kraju 2018. godine broj ukupno zaposlenih u MUP-u RS iznosio je 7.014, od čega Srba 6.541 ili 93,2 posto, što je za 1,7 posto više u odnosu na 2017. godinu, dok je istovremeno smanjen broj zaposlenih Bošnjaka sa 355 na 350, a broj Hrvata sa 70 na 68 zaposlenih", navodi Zvizdić.

Imajući u vidu navedene, kako je naveo, vrlo zabrinjavajuće podatke, neophodno je ukazati na niz činjenica iz kojih "proizilazi očigledna protivustavna diskriminacija Bošnjaka i Hrvata u pogledu zapošljavanja u policijskim strukturama bh. entiteta RS":

  • Ustav Bosne i Hercegovine je u članu II stav (4) propisao da je "uživanje prava i sloboda, predviđenim u ovom članu ili u međunarodnim sporazumima navedenim u Aneksu I ovog Ustava, osigurano svim osobama u Bosni i Hercegovini bez diskriminacije po bilo kojem osnovu kao što je spol, rasa, boja, jezik, vjera, političko i drugo mišljenje, nacionalno ili socijalno porijeklo, povezanost s nacionalnom manjinom, imovinom, rođenjem ili drugim statusom.“

  • Da prema članu 1. stav (4) Ustava Republike Srpske "Srbi, Bošnjaci i Hrvati, kao konstitutivni narodi, Ostali i građani, ravnopravno i bez diskriminacije učestvuju u vršenju vlasti u Republici Srpskoj“

  • Da je Ustav Republike Srpske u članu 97. st. (5) i (6) propisao da će "konstitutivni narodi i grupa Ostalih biti proporcionalno zastupljeni u javnim institucijama u Republici Srpskoj. Kao ustavni princip, takva proporcionalna zastupljenost će se bazirati na popisu iz 1991. godine, dok se Aneks 7 u potpunosti ne sprovede“

  • Da član 4. stav (1) Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima Republike Srpske jasno propisuje da "struktura policijskih službenika u Ministarstvu treba da odražava nacionalnu strukturu stanovništva prema posljednjem popisu“.

  • Da član 4. stav (1) Zakona o državnim službenicima Republike Srpske glasi da "struktura državnih službenika treba okvirno da odražava nacionalnu strukturu stanovništva prema posljednjem popisu stanovništva“.

Foto: Klix.ba
Foto: Klix.ba

"O kakvom beskrupuloznom, neustavnom, protuzakonitom i diskriminatornom postupanju vlasti entiteta RS se radi, najbolje pokazuje plansko nepoštivanje člana 97. Ustava Republike Srpske, prema kojem proporcionalna zastupljenost u javnim institucijama Republike Srpske treba odgovarati popisu iz 1991. godine, dok se ne sprovede Aneks 7", naveo je Zvizdić.

Dodaje da te 1991. godine, prije masovnog protjerivanja, zločina i genocida nad Bošnjacima, broj Bošnjaka na teritoriji koju danas čini bosanskohercegovački entitet Republika Srpska procentualno je bio veći od 28 posto, što, kako ističe, znači da trenutno u MUP-u RS nedostaje oko 23 posto Bošnjaka.

"Ista situacija nedovoljne zastupljenosti je i sa Hrvatima, kojih je u MUP-u RS trenutno zaposleno manje od jedan posto, a prema popisu iz 1991. godine bilo ih je 9,2 posto na teritoriji današnjeg entiteta RS. S druge strane, preko 93 posto Srba je trenutno zaposleno u MUP-u RS, što je preko 12 posto više nego što je bilo Srba u RS prema posljednjem popisu stanovništva i preko 30 posto više nego prema popisu stanovništva iz 1991. godine, koji je potrebno primarno primjenjivati, jer Aneks 7. još uvijek nije kompletiran", saopćio je Zvizdić, koji dodaje:

"Ovo su zabrinjavajući podaci koji ukazuju na apsolutnu diskriminaciju Bošnjaka i Hrvata u Republici Srpskoj, a o kojima dužnosnici RS, kao i nadležne domaće i medjunarodne institucije, a posebno OHR, ”gromoglasno šute”. Uz sve navedeno, formira se i jednonacionalni sastav rezervne policije MUP-a RS, koji, po mišljenju stručnjaka predstavlja embrion antiustavnih paravojnih snaga. Zato je vrijeme za buđenje i dosljedno insistiranje na vladavini zakona i međunarodnim pravnim standardima".

Posebno skreće pažnju na ugroženost Bošnjaka kao konstitutivnog naroda kojima se "kontinuirano, i pred očima čitave domaće i međunarodne javnosti, osporava i čitav niz drugih ljudskih prava i sloboda, među kojima je i ustavno pravo na jezik, što je nedopustiva civilizacijska sramota i zahtijeva hitnu reakciju nadležnih domaćih i međunarodnih institucija. institucija".

"Na kraju, o ozbiljnosti sistemske diskriminacije Bošnjaka u entitetu RS najbolje govori podatak iz “Specijalnog izvještaja Institucije ombudsmena za ljudska prava BiH o nacionalnoj i spolnoj strukturi zaposlenih u policijsko-sigurnosnim agencijama u BiH”, gdje se navodi da je na kraju 2017. godine bilo samo 18 Bošnjaka uposleno u rukovodećim strukturama MUP-a RS, što predstavlja manje od 3 posto od ukupnog broja rukovodećih osoba u MUP-u RS. Zbog toga je važno ukazati, ne samo na mizeran broj zaposlenih Bošnjaka u MUP-u RS, već i na status, jer su uglavnom postavljeni na najniže položaje, bez mogućnosti napredovanja u službi, što je dodatna potvrda sistemske diskriminacije od strane vlasti entiteta Republika Srpska", kaže on.

Pocrtava da je potreban hitan i jasan stav predstavnika međunarodne zajednice, kao i da dužnosnici RS prestanu gledati na situaciju u BiH "kroz bifokalne naočare, te da poštujemo vladavinu zakona i na načelu solidarnosti i borbe za pravdu i dostojanstvo svakog čovjeka bez obzira na naciju i vjeru, izgrađujemo našu državu BiH kao društvo mira, stabilnosti, pravde i jednakosti.”