Europol: "Pao" jedan od vodećih kokainskih kartela čiji su članovi bili i iz Srbije i Hrvatske
Dugotrajna istraga koju je vodila Španska civilna garda (Guardia Civil), uz podršku Europola, rezultirala je velikim udarom na kriminalnu mrežu uključenu u veliku trgovinu drogom iz Južne Amerike u EU.
"Ova završna operacija je kulminacija niza akcija protiv ove mreže koje su se odvijale tokom tri godine. Ova najnovija međunarodno koordinirana akcija vezana je za niz nacionalnih i međunarodnih istraga koje vode Belgija, Brazil, Hrvatska, Njemačka, Italija, Srbija i Turska. Operacijom je koordinirala Operativna radna grupa Europola", navodi se u najnovijem saopćenju Europola.
Međunarodno koordinisane akcije bile su usmjerene na kriminalnu mrežu, koja je orkestrirala trgovinu više tona kokaina iz Kolumbije, Brazila i Ekvadora u EU. Osumnjičeni su organizirali krijumčarenje u EU putem pomorskih pošiljki koje su išle preko logističkih čvorišta u zapadnoj Africi i Kanarskim otocima. Nakon što je droga stigla u EU, osumnjičeni su koristili centre za rukovanje u Belgiji, Hrvatskoj, Njemačkoj, Italiji i Španiji kako bi dalje distribuirali kokain širom Evrope.
Vođe organizacije za krijumčarenje droge privremeno su bile smještene u Turskoj i Dubaiju. Odatle su upravljali kontrolnim i komandnim centrima kriminalne mreže. Dalje, Europol navod kako je istragama ove mreže utvrđena značajna prijetnja; sposobnost kriminalnih aktera da blisko sarađuju i dugoročno raspoređuju kriminalne saradnike na lokacijama kako bi olakšali njihove velike operacije trgovine drogom. Međunarodna saradnja u provođenju zakona je stoga bila ključna u zaustavljanju kriminalnih aktivnosti.
"U avgustu 2023. godine, službenici španske civilne garde presreli su brod sa 700 kilograma kokaina na brodu u blizini Kanarskih ostrva. Obavještajna analiza povijesnih podataka iz istraga šifrirane komunikacije otkrila je da je hrvatsko-talijanska posada prethodno preko ovog plovila uvezla najmanje 500 kilograma kokaina iz Brazila u Španjolsku. Isti operativni metod pomogao je istražiteljima da identifikuju koordinatore i brokere koji potiču iz regiona Zapadnog Balkana. Operativna radna grupa ih je uspostavila kao ciljeve visoke vrijednosti zbog njihovog učešća u finansiranju i koordinaciji obje pošiljke. Oni su također povezani s prethodnim presretanjem tone kokaina, zaplijenjenog u septembru 2020. na Kanarskim ostrvima. Pored istraga provedenih u Španiji, razmjena informacija između zemalja, koju vodi Europol, pokazala je da su istrage koje vode Belgija, Nemačka i Srbija usmjerene na iste osobe i njihove saradnike", detaljno opisuje Europol.
Ukupni rezultati akcija usmjerenih na ovu kriminalnu mrežu:
- 40 hapšenja (od kojih su 3 mete visoke vrijednosti) u Brazilu, Hrvatskoj, Njemačkoj, Srbiji, Španiji i Turskoj;
- Zaplijenjeno oko osam tona kokaina u Belgiji, Holandiji i Španiji;
- Zapljena imovine, uključujući 12,5 miliona eura i tri miliona dolara u Brazilu, i preko 50 miliona eura zamrznuto u Srbiji.
Nadalje, Europol navodi kako su brojne akcije širom svijeta već nanijele značajne udarce kriminalnoj mreži.
Naime, dana 11. maja 2023. godine, srbijanske i nizozemske vlasti zajedno su ciljale na vođstvo i distributivnu infrastrukturu kartela. Tokom operacije, vlasti su uhapsile 13 osumnjičenih i zaplijenile velike količine oružja i imovine procijenjene na oko 50 miliona eura.
Tokom još jedne akcije u oktobru 2023. godine , hrvatski, njemački, španski i turski organi za provođenje zakona izveli su zajedničku akciju protiv ovog kartela. Rezultati su uključivali 21 hapšenje u Hrvatskoj i Njemačkoj i velike zapljene droge, vatrenog oružja i likvidnosti. Mjesec dana kasnije, turske vlasti su u Istanbulu uhapsile jednog od glavnih vođa mreže i njegovog bliskog saradnika, oboje hrvatske državljane.
Brazilske vlasti su ciljale brazilsku kriminalnu organizaciju koja je prevozila kokain u unutrašnjost od zemalja izvora do morskih luka u Brazilu i drugih logističkih čvorišta. Zatim bi isporučivali pošiljke kokaina u zapadnu Afriku, za dalje transportne operacije koje koordiniraju evropske kriminalne mreže. Brazilska mreža pružala je različitim kriminalnim mrežama niz kriminalnih usluga, uključujući logistiku, i omogućavala aktivnosti pranja novca.
U martu 2024. godine, brazilske vlasti provele su posljednju fazu istrage o pranju dobiti od trgovine drogom, koja je otkrila da je gotovo 500 bankovnih računa obrađeno preko dvije milijarde BRL (371 milion eura) prethodnih godina. Nakon dana akcije, nacionalne vlasti su uhapsile dvojicu osumnjičenih. Također su blokirali i zaplijenili imovinu procenjenu na 12 miliona eura, kao i tri miliona dolara u gotovini.
U ovoj akciji učestvovali su:
- Iz Hrvatske: Ured hrvatske nacionalne policije za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala; Služba u Splitu i Hrvatska služba za borbu protiv kriminala (Policijski nacionalni ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta; Služba u Splitu i Služba kriminaliteta droga);
- Iz Srbije: Kriminalistička policija - Služba za borbu protiv droge (Kancelarija za borbu protiv droga), naveo je Europol.