"Papreni sprejevi", koji se mogu pronaći u Army Shopu u Sarajevu na novoj lokaciji Hadžiristićeva br. 2 (Obala Kulina Bana do br. 27) , najjači su na tržištu jer sadrže čak 11-procentni koncentrat OC-a.
Papar sprejevi za omamljivanje napasnika odnedavno se mogu pronaći i na našem tržištu. Podsjećamo, Skupština Kantona Sarajevo je Zakonom o nabavljanju, nošenju i nošenju municije i oružja dozvolila upotrebu spreja, i to isključivo ženskim osobama. Sprej za samoodbranu može se nabaviti bez odobrenja nadležnih vlasti, ali se kupovina i posjedovanje spreja mora prijaviti nadležnoj policijskoj upravi u roku od osam dana od dana kupovine.
Sprejevi za samozaštitu su tako dizajnirani da nema mogućnosti da se aktiviraju sami od sebe u torbici ili džepu. Kada se pravilno upotrijebe, napadač će privremeno oslijepiti, jako teško disati i bit će onesposobljen za napad u prosjeku od 30 do 60 minuta.
Nekoliko savjeta za korisnike zaštitnih sprejeva
- Sprej držite nadohvat ruke, u džepu, ispod jakne ili u torbici tako da je skriven od napadača sve do trenutka kada ga namjeravate koristiti. Ne ostavljajte ga na suncu.
- Napadača treba iznenaditi. Izvucite sprej brzo.
- Pogrešno je napadaču pokazivati sprej i prijetiti njime.
- Koristite višestruke jedno-sekundne izbačaje sve dok se napadač ne povuče.
- Ciljajte vrh nosa, oči i usta. Cilj je da napadač udahne sredstvo i da mu poprskate u oči.
- Brzo se povucite s mjesta napada.
- Iako zaslijepljen, napadač još uvijek može napadati na slijepo. 8 Jednom kada ste sprej koristili za stvarnu obranu, odbacite ga, nabavite novi.
- Stare sprejeve ne čuvajte za slučaj druge opasnosti da vam se ne bi desio problem s praznim sprejem kad vam najviše treba.
- Napad odmah prijavite u najbližu policijsku uprvu lično ili putem telefona.
Možda vas zanima
Najprodavaniji auto u BiH