U 73. godini
239

U Sarajevu preminuo novinar Muhamed Braco Džemidžić kojeg mnogi pamte po izvrsnom radu

N. V.
Foto: Interview.ba
Foto: Interview.ba
Dugogodišnji novinar, urednik, borac za ljudska i prava novinara, ali prije svega dobar i pažljiv sin, otac, deda, prijatelj, drug Muhamed Braco Džemidžić preminuo je 11. aprila u Sarajevu, u 73. godini, nakon teške bolesti.

U ponedjeljak 15. aprila u 1 sat i 45 minuta će na sarajevskom groblju Bare biti sahranjen Muhamed Braco Džemidžić, dugogodišnji novinar, beskompromisni borac za ljudska prava, jedan od osnivača Udruženja BH Novinara, trener za novinarstvo u Irex ProMedia i mnogo toga drugog.

Evo kako se jedan od njegovih prijatelja sjeća Brace:

"Dobar, bolji, Braco. Kad ti zafali normalan, ljudski razgovor, da te neko (sa)sluša, razumije i oraspoloži – zovi Cobera. Ako si se poželio pravog akšamluka, bez teških tema, galame, pametovanja i šupljih priča – nema boljeg društva od Brace. Ako ti se u gluho doba, kad se prelomi „Oslobođenje“, od ponoći do zore, početkom teške ratne 1994. godine, sve skupi i ne znaš šta bi od sebe, onda u razrušenoj zgradi u Nedžarićima, uz smotak cigareta (popularni WBR), ponovo spoznaš smisao života i njegovu ljepotu čak i u najgorim vremenima – Muhamedova lagana priča i tada dođe kao najbolji mehlem. Kad radiš s urednikom Džemidžićem, posao je mnogo lakši i jednostavniji – znaš da nema greške i da su najkompliciraniji i najzahtjevniji novinarski izazovi riješeni na profesionalan način. Igraš li s njim mali fudbal (a pogotovo ako nije u tvom timu), siguran si da će gristi kao da je Liga prvaka. Ako je pozitiv dobar, komparativ bolji, superlativ je – Braco", kazao je.

Prije penzije i unučadi Braco je dvadesetak godina radio u Oslobođenju, uglavnom u sportskoj redakciji, pa kao urednik u nedjeljnicima ili sedmičnicima Nedjelja i Svijet i kolege koje su imale sreću da im bude urednik kažu da "nije bilo boljeg".

"Ti pošalješ tekst, a on te pozove za svoj sto, donese ti stolicu, sve to uz par šala i toplih pitanja o tome kako si i kako ide u životu, potom kad sjedneš – otvori tekst i tebi se, i ne htijući, otvore sva slaba mjesta u tekstu, sve znaš gdje si pogriješila. Bio je čudo već samom svojom prisutnošću", pričala je jedna novinarka.

Iz novina ili medija je otišao u Helsinški komitet za ljudska prava u BiH, ali i tamo je pratio kršenja prava novinara i novinarki i medija.

Vjerovatno su sada, dok ga ispraćamo, mnogi odahnuli jer je zauvijek zatvorena njegova bilježnica u koju je pohranjivao novinarske bisere u kojima je red informacija bio apsolutno pogrešan ili naslov promašen i slično.

Rad u Helsinškom komitetu pokazaće njegovu stvarnu hrabrost kroz stotine izvještaja, upiranja prstom u probleme povratnika, žena, djece, ali i jedna od najhrabrijih aktivističkih akcija u posljeratnoj BiH – zaštita prava takozvane Alžirske grupe koja je izručena u američki zatvor Gvantanamo – Srđan Dizdarević, Braco, Branka Inić, Živica Abadžić… cijela ekipa oko Helsinškog bila je beskompromisna u zaštiti prava te grupe i borbi pritiv izručenja. Posljedice su svi trpili sedmicama kasnije.

"Ipak, njegovi saradnici pričaju da je više vremena mogao izdražati pod vodom nego u nekoj kancelariji. Kada napušta radno mjesto pospremi sto kao da se nikada neće vratiti, a njegove baze u Sarajevu su bile kafana kod Džeme i Šahovski klub. Van Sarajeva to su bile oaza na Pelješcu sa Zlatkom Dizdarevićem ili s njegovom Vesnom na Šolti kod njihovih imenjaka Vesne i Brace", piše Interview.ba.

Oni navode da je imao nevjerovatan osjećanj za granicu između posla i kafane.

"Jednom ga je jedna mlađa koleginica pitala da li poznaje nekog čovjeka koji je njegov drug iz kafane, a njoj bio zanimljiva za nekakav istraživački tekst. Šeretski s osmjehom na koji se ne možeš naljutiti pitao je: 'Što će ti, je l’ da ga pohvališ u novinama?' i okrenu glavu što je značilo kraj razgovora na tu temu. Bracin ispraćaj ili sahrana neće biti kraj jer nikada nećemo prestati prepričavati zgode s njim", poručili su.