Ćudić: Novalić mora povući odluku o povećanju plaća, milione preusmjeriti porodiljama u FBiH
Između ostalog i zbog činjenice što je najavljen veliki broj amandmana, a svi oni će se, zbog procedure, morati razmotriti taj dan.
Zasigurno najveće reakcije u javnosti u proteklom periodu izazvala je odluka Vlade FBiH o povećanju plaća od 4,5 posto uposlenim u javnoj upravi. Klub zastupnika Naše stranke najavio je podnošenje amandmana upravo na ovu Vladinu odluku.
''Način na koji Vlada pravda prijedlog povećana plata problematičan je po više osnova. Prvo, naveli su da se ukupna sredstva predviđenja za plaće ne povećavaju, što nije istina. Zatim, uprkos moratoriju i činjenici da konstantno govore o padu broja zaposlenih, evidentno je da predviđeni broj zaposlenih u administraciji raste, te je jasno da se prirodno smanjenje broja uslijed penzionisanja nadopunjuje novim zaposlenjima. Dakle tu vidimo upošljavanja uprkos moratoriju i obavezi o smanjenju javne potrošnje i broja zaposlenih u administraciji na koju se ova vlada obavezala kroz Reformsku agendu. Nadalje, u predloženom budžetu vidimo da je stavka za bruto plaće i naknade u 2018. iznosila 190.336.233 KM, a za 2019. predvidjeli su iznos od 207.591.774 KM, obrazložila je u razgovoru za Klix.ba predsjednica Kluba zastupnika Naše stranke u Predstavničkom domu Sabina Ćudić.
Povećanje od 50 do 70 KM
Navodi da je Vlada potvrdila da povećanje plaća od 4,5 posto i da će se one u prosjeku povećati u iznosu od 50 do 70 KM po plaći. Nakon izračuna kojeg su u Našoj stranci uradili s ekonomskim ekspertima dolazi se do iznosa povećanja plaća za najmanje 7,4 miliona KM godišnje.
''Ako premijer Novalić želi glasove zastupnica i zastupnika Naše stranke za podršku ovom budžetu, a svjesni smo ozbiljnosti situacije, onda će se morati odreći povećanja plaća. Mi tražimo da se ovaj iznos od 7,4 miliona KM koliko je minimalno predviđeno za povećanje plaća preusmjeri na tekući transfer kantonima za sufinansiranje naknada porodiljama i trudnicama, a kojim želimo izjednačiti naknade za nezaposlene porodilje u čitavoj Federaciji u prvih šest mjeseci porodiljskog, i to u iznosu od 180 KM, koliko dobijaju porodilje u Kantonu Sarajevo. Dovoljan je podatak da, prema našim detaljnim proračunima, od iznosa predviđenog za povećanja plata možemo pokriti preko 90 posto potrebnih sredstava za izjednačavanje prava nezaposlenih porodilja u čitavoj Federaciji, u prvih šest mjeseci porodiljskog. Pozivam kolege da ovu mogućnost najozbiljnije razmote te da u srijedu zajedno usvojimo ovu mjeru", naglasila je Ćudić.
Istaknula je da mnogobrojne trudnice iz drugih kantona dolaze upravo u KS i prijavljuju se kako bi ostvarili ovu visinu naknadu koja ne postoji u njihovim kantonima, te da je za samo pet godina, od 2012. do 2017. godine, u FBiH opao broj rođene djece za 7 posto, što je itekako zabrinjavajući podatak.
''Usvajanjem našeg amandmana došlo bi do pravednije i ravnomjernije raspodjele porodiljskih naknada, odnosno ukinula se diskriminacija porodilja na osnovu njihovog prebivališta. Smanjio bi se i broj prinudnih kretanja vezanih za ostvarivanje prava porodilja i naravno poslala bi se poruka da porodilja u Sarajevu ne može vrijediti više nego porodilja u bilo kojem drugom dijelu Federacije. Naravno, 180KM mjesečno ne može biti trajno rješenje za porodilje. Ovo na čemu sada insistiramo je interventna hitna mjera do osnivanja Porodiljskog fonda FBiH, što je za nas trajno rješenje. Taj fond zahtjeva izmjene zakona koje ćemo mi uputiti u proceduru ukoliko to u ovoj godini ne učini vlada“, poručila je Ćudić.
S tim u vezi pocrtala je da Naša stranka već pet godina insistira na osnivanje porodiljskog fonda, a to je bi bio i njihov uslov za podršku Zakonu o radu.
''Premijer Novalić je u više navrata obećavao formiranje porodiljskog fonda. Ne samo da, za razliku od RS-a, te zemalja u regionu i Evropi, nemamo porodiljski fond, nego nemamo ni dobru volju za ovu vrstu interventnih mjera za nezaposlene porodilje. Među našim amandmanima su i fond za zaštitu nacionalnih spomenika, finansiranje obrazovnih ustanova od značaja za FBiH, fond za saradnju škola koje su podijeljene tzv, dvije škole pod jednim krovom, kao i međuentitetsku saradnju škola. Zamislite vrijednost koju bi desetine hiljada građana direktno ili indirektno imali kada bi se preusmjerila sredstva predviđena za povišice već stabilnih plaća u javnoj upravi, vladi i zakonodavnim tijelima“, istaknula je Ćudić.
Budžet manji za 335 miliona KM
Napomenula je da je predloženi budžet manji za više od 335 miliona KM u odnosu na prethodni.
''U situaciji u kojoj se ukupni budžet smanjuje a status ugroženih kategorija stanovništva se ne rješava, ne postoji ekonomska, politička niti moralna opravdanost za povećanje plata, posebno ne da se to radi linearno. Zanimljivo je da se u iz Vlade rekli kako imaju pritisak sindikata i da se boje tužbi uposlenika. S obzirom da nije došlo do promjene kolektivnih ugovora, ovakvo opravdanje je neprihvatljivo. Ne postoji zakonska obaveza za povećanjem plaća", istaknula je naša sagovornica.
Za kraj je dodala da u proteklim danima u javnosti plasirane neistine koje se odnose na regulisanje plaća izabranih federalnih zastupnika.
''Jedino povećanje plaća se može desiti na prijedlog Vlade i usvajanjem u Parlamentu. Što se tiče rješenja privremene administrativne komisije, tu se radilo o korekciji prethodno pogrešno izdatih rješenja kojima se definišu koeficijenti. Promjena plate se ne može dešavati na istom koeficijentu, već promjenom osnovice koju predlaže Vlada FBiH. Naša stranka će sasvim sigurno glasati protiv povećanja plata u budžetu za 2019. godinu“, kazala je šefica Kluba zastupnika Naše stranke u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH.