Bh. zajednica u Velikoj Britaniji o presudi Mladiću: Važna odluka u kontekstu historije
Bivšem komandantu Vojske Republike Srpske faktički je potvrđena prvostepena presuda iz 2017. za genocid i druga krivična djela tokom rata u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine.
Mladić je pravosnažno proglašen krivim po deset tačaka optužnice – za učešće u genocidu u Srebrenici, progon, istrebljenje, ubistvo, deportaciju, prisilno premeštanje i, terorisanje stanovništva, protivpravne napade na civile i uzimanje talaca.
Predsjednik BH UK Networka, Zaim Pašić je izjavio: "Nakon dužeg vremena od počinjenja genocida i zločina nad muslimanima - bošnjacima i hrvatima u BiH osuđeni su glavni akteri tih događaja što bi trebalo dovesti do prihvatanja činjenica koje su nažalost zaustavili živote nedužnih građana kao i planove porodica da imaju normalan život".
Dodaje da sve ono što se dešavalo u Drugom svjetskom ratu: Holokaust, Jasenovac i dr. se nije zaboravilo, a desio se genocid u BiH od strane vojske RS kao i tadašnjeg rukovodstva koje nije uspjelo da na demokratski način pređe iz jednog u drugi sistem.
"Odluka Haškog tribunala o doživotnom zatvoru Ratku Mladiću može biti satisfakcija porodicama ubijenih kao i žrtvama agresije na BiH, međutim, ako ove odluke ne budu prihvaćene od svih onda se neće ostvariti trajni suživot i uvijek će biti oni koji će stvarati svoju historijui i negirati činjenice. U nadi da se genocid neće dogoditi više nigdje u Svijetu pozdravljamo odluke Haškog tribunala, još jednom iskreno saučešće žrtvama agresije na BiH te poziv da se razgovara o miru i suživotu kao i da Bosna i Hercegovina što prije postane moderna demokratska zajednica svih građana koji u njoj žive", nastavlja.
Mujo Delić, član naše zajednice u Velikoj Britaniji koji je preživio genocid u Srebrenici se oglasio povodom izrečene kazne generalu Ratku Mladiću. “Naše porodice i prijatelje koji su žrtve genocida niko nam ne može vratiti, ali nama preživjelima ova presuda ipak daje određenu radost da će najodgovorniji čovjek za genocid provesti ostatak svog života u zatvoru. Ovo je također jako važna presuda u kontekstu historije, pošto je ipak cijela međunarodna zajednica prepoznala obim Srebreničkog genocida što će ostati upisano da mlade generacije to nikada ne zaborave".
Njegova kćerka Lejla Delić, druga generacija preživjelih genocida je izjavila: "Gledala sam presudu koja najviše znači nama Bošnjacima - presudu ratnom zlocincu Ratku Mladicu. Presuda je podarila mom ocu, šehidima i porodicama koje su izgubile najmilije, makar trunku satisfakcije i pravde..Napokon je osuđen zločinac, do kraja života među hladnim zatvorskim zidovima!Ova presuda je važna da ponovo potvrdi ono što se dogodilo u Srebrenici, važna za nas, buduće generacije"
U genocidu u Srebrenici ubijeno je više od 8.000 Bošnjaka, mahom mlađih muškaraca među kojima je bilo i dječaka. Deportovano je oko 40.000 žena, djece i starijih osoba.
Među učesnicima tog UZP-a u presudi Mladiću navode se Radovan Karadžić, Radislav Krstić, Vujadin Popović, Zdravko Tolimir, Ljubomir Borovčanin, Svetozar Kosorić, Radivoje Miletić, Radoslav Janković, Ljubiša Beara, Milenko Živanović, Vinko Pandurević i Vidoje Blagojević. Zločine su počinile jedinice Drinskog korpusa VRS-a ili Glavnog štaba.