Biznis forum bh. dijaspore okupio 200 učesnika da zajedno rade na ekonomskom oporavku BiH
Više od 200 ljudi iz BiH i inostranstva prisustvovalo je Forumu, koji je podržao projekt Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) "Diaspora Invest", a otvorio ga je američki ambasador u Bosni i Hercegovini Eric Nelson.
"Članovi dijaspore u BiH već imaju ogroman utjecaj na svoje matične zajednice. Ulagači iz dijaspore su, ne samo dobro informirani o lokalnim prilikama, već su i spremniji ulagati kad drugi to ne žele", kazao je Nelson u svojoj uvodnoj riječi.
Nelson je također upozorio da su, iako dijaspora pomaže rastu, Bosni i Hercegovini potrebne ekonomske reforme.
"Dijaspora pokreće rast u BiH, ali ovaj će utjecaj biti ograničen bez ekonomskih reformi. Vi bolje od većine razumijete koliko je teško započeti i voditi posao u BiH, zbog čega su nam potrebni vaši glasovi u zalaganju za reforme, poput novog zakona o e-potpisu na državnom nivou. Ove reforme ne samo da imaju smisla, već će potaknuti rast i ulaganja", naglasio je.
Edin Forto, premijer Kantona Sarajevo, jedan od partnera BHdiaFor-a, podijelio je više informacija o važnosti uključivanja bh. dijaspore u razvoj IT sektor, a dao je i više detalja o radu Vlade KS ka boljem iskorištavanju potencijala IT industrije u glavnom gradu BiH.
"Vlada KS kao prioritet razvoja IT sektora vidi otvaranje IT parka na Šipu u opštini Centar. Vlada je spremna i uložiti resurse u razvoj obrazovnih kapaciteta i ustanova iz kojih će izlaziti osobe spremne da se uključe u razvoj sektora. Sarajevo mora sustići gradove jugoistočne i centralne Evrope, koji su postali prave IT laboratorije za svjetska tržišta. Vlada KS je na raspolaganju privatnim inicijativama i cijelom sektoru da se uključimo u utrku znanja sa ostatkom razvijenog svijeta", kazao je Forto.
Predstavnici Authority Partnersa, Ministry of Programming, Codecta i Propeller, sarajevskih ICT kompanija, razgovarali su o učešću dijaspore u rastu njihovih firmi i razvoju IT industrije u cjelini. Veze s izvoznim tržištima koje su osigurali vlasnici i partneri iz dijaspore osigurale su važan poticaj rastu kompanija, otvaranju randih mjesta, prodaji i izvozu te integraciji ovih sarajevskih kompanija s ostatkom svijeta.
Slične poruke dijelili su i učesnici iz drugih lokalnih zajednica.
"Želim da naše društvo bude pristupačnije dijaspori, ne samo kroz rad lokalnih zajednica, već i kroz djelovanje entiteta, te Bosne i Hercegovine u cjelini. Nemojmo sjediti i čekati doznake iz dijaspore, te ljude možemo sada integrisati u razvoj ekonomije", napomenuo je Rado Savić, načelnik Opštine Lopare, jedne od lokalnih partnerskih zajednica ovogodišnjeg BHdiaFor-a.
Dalibor Pavlović, gradonačelnik Prijedora, dodao je da su "vrata grada širom otvorena za sve investitore, a posebno one koji dolaze iz dijaspore".
Obojica su primijetili da kompanije iz dijaspore u njihovim zajednicama sada čine okosnicu razvoja lokalne ekonomije, stvarajući radna mjesta i mogućnosti kojih ne bi bilo da nije učešća dijaspore.
I to nisu jedini primjeri uspjeha. Više od 140 kompanija, koje je USAID Diaspora Invest podržao grantovima i aktivnostima tehničke pomoći tokom protekle četiri godine, otvorile su ukupno 1.188 radnih mjesta i uložile više od 46 miliona KM u stalna sredstva.
"Sa više od 3.000 učesnika u raznim aktivnostima prenosa znanja, B2B sastancima i skupovima, ovaj program je promijenio percepciju javnosti o ekonomskim kapacitetima dijaspore. Drago nam je što smo dio strukturiranog napora za jačanje uloge dijaspore u ekonomskom razvoju", kazao je Armin Alijagić, organizator događaja iz udruženja "Naša perspektiva".
Ovogodišnji BHdiaFor stavio je u svoje središte važne poruke optimizma, zajedno sa snažnom posvećenošću lokalnih zajednica da rade zajedno sa svojom dijasporom kako bi 2021. godina bila godina oporavka u BiH.