Kina odbacila ideju pridruživanja američkoj pomorskoj misiji u Crvenom moru
Peking je signalizirao da nema interesa pridružiti se Pentagonovoj operaciji Prosperity Guardian, multinacionalnim snagama koje uključuju Kanadu, Veliku Britaniju i Bahrein, u pružanju sigurnosti teretnim brodovima pod prijetnjom napada Hutija.
Huti su u više navrata naglasili da su njihova meta samo izraelski brodovi i brodovi koji idu u izraelske luke.
"Vjerujemo da relevantne strane, posebno velike utjecajne zemlje, moraju igrati konstruktivnu i odgovornu ulogu u očuvanju plovidbenih puteva sigurnima u Crvenom moru", rekao je u četvrtak glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Wang Wenbin neizravno aludirajući na američku vojsku.
Wangovo spominjanje "glavnih zemalja s utjecajem" odražava priznanje Pekinga da SAD i njegovi saveznici i partneri mogu prikupiti, brzo, daleko veću pomorsku moć potrebnu za kampanju zaštite pomorskog prometa nego što Peking trenutno može. Wang nije govorio o tome hoće li Peking iskoristiti svoje bliske odnose s Iranom, koji Hutijima osigurava oružje i sredstva, kako bi zaustavio te napade.
Napadi Hutija nastavit će se "bez obzira na to je li pomorski savez uspostavljen ili ne", rekao je glasnogovornik Hutija Mohammed Abdulsalam, prenosi Reuters. Do 15 posto globalne trgovine prolazi Crvenim morem, a napadi Hutija potaknuli su preusmjeravanje teretnih brodova "dodavajući sedmice za isporuku ključne robe i materijala, uključujući naftu i plin", rekao je američki ministar odbrane Lloyd Austin novinarima.
Blinken je u telefonskom razgovoru s kineskim ministrom vanjskih poslova Wang Yijem ranije ovog mjeseca izrazio zabrinutost SAD-a zbog "neprihvatljive prijetnje pomorskoj sigurnosti i međunarodnom pravu" napada.
Glasnogovornik State Departmenta Matthew Miller ponovno je na brifingu za novinare u utorak pojačao interes administracije za kinesku pomoć u nadzoru područja Crvenog mora gdje su Hutiji napadali teretna plovila.