DEI: Potrebno je postići vidljiv napredak da bi predali kredibilan zahtjev za članstvo u EU
"Ovogodišnji Izvještaj Evropske komisije konstatovao je da se BiH vratila na kolosjek procesa integrisanja, s obzirom na to da je u posljednjih dvanaest mjeseci napravljen pomak u tom pravcu. U skladu sa nekoliko posljednjih zaključaka Vijeća EU, BiH treba da postigne vidljiv napredak u provođenju Reformske agende, adekvatno adresira prilagođavanje SSP-a u kontekstu članstva Republike Hrvatske u EU, te postigne usaglašeno rješenje u vezi unaprijeđenog mehanizma koordinacije procesa evropskih integracija. Time bi došla u poziciju da preda kredibilan zahtjev za članstvo u EU", rekli su nam iz Direkcije za evropske integracije.
Na pitanje šta je nužno usklađivati u zakonodavnom smislu, odgovaraju da je još potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju 2008. godine BiH preuzela obavezu usklađivanja domaćeg zakonodavstva sa pravnom stečevinom EU (acquis).
"U skladu sa članom 70. Sporazuma, usklađivanje u ranoj fazi treba biti fokusirano na acquis koji se odnosi na unutrašnje tržište i oblasti u vezi sa trgovinom, a u kasnijoj fazi na preostale dijelove pravne stečevine EU", kazali su iz Direkcije.
Iz Direkcije za evropske integraciju ističu da je aktuelni reformski zamah u BiH i provođenje aktivnosti iz Reformske agende u kontekstu procesa integrisanja potrebno nastaviti u prvom redu zbog građana BiH i njihovog boljitka.
"Integracija u EU je dobrovoljan proces, koji treba da posluži prvenstveno podizanju životnog standarda, pravnoj sigurnosti i poštivanju i zaštiti prava građana. Reforme u ovom procesu podrazumijevaju preobražaj cjelokupnog društva, a njihova, odnosno brzina ispunjenja kriterija za članstvo ovisi samo o državi koja teži integraciji", zaključili su iz Direkcije.