Dilberović: Evropska komisija konstatovala nazadovanje zbog usvajanja Zakona o državnoj službi u FBiH
![Edin Dilberović](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/b_161109096.jpg)
"Sveukupno gledano, ovogodišnji izvještaj Evropske komisije je, prema očekivanjima, zabilježio napredak koji je BiH napravila u posljednjih godinu i pol. Prema ocjeni Evropske komisije provedba reformske agende je vidljiva, a u postignuća su ubrojani Odluka o sistemu koordinacije i zaključenje Protokola uz Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju", rekao je Dilberović.
On je istakao da je unaprijeđena saradnja među parlamentima, kao i saradnja izvršne vlasti u provedbi reformske agende, te da je kao i prethodnih godina pohvaljen angažman BiH u regionalnim inicijativama.
"Provedba lokalnih izbora ocijenjena je kao regularna, s manjim incidentima koje treba istražiti, dok je izborno zakonodavstvo unaprijeđeno, a značajan broj preporuka OSCE-a ispoštovan", kazao je Dilebrović.
Dodao je da je usvojena transportna strategija kao i dopune Zakona o zabrani diskriminacije, a da su rezultati popisa objavljeni u skladu sa međunarodnim standardima.
"Evropska komisija, također, cijeni da je BiH poduzela značajne korake u vezi s fenomenom ratnika na stranim ratištima i sprečavanjem radikalizacije. Određeni napredak u odnosu na prošlogodišnji izvještaj, zabilježen je u najvećem dijelu političkog kriterija i evropskih standarda. Tako je BiH napredovala u oblasti pravosuđa, borbe protiv korpucije i organizovanog kriminala, transporta, energije, socijalne politike, javnih nabavki i slično", rekao je Dilberović.
Kako kaže, bez napretka u odnosu na prethodni izvještaj su sloboda kretanja robe, carine i porezi, sloboda kretanja kapitala, sloboda izražavanja, dok je za reformu javne uprave Evropska komisija konstatovala nazadak u odnosu na prošlogodišnji izvještaj, primarno zbog usvajanja Zakona o državnoj službi u Federaciji BiH kojim je povećana opasnost od politizacije države službe.
"Još od prethodnog izvještaja Evropska komisija primjenjuje novu metodologiju izvještavanja, pa osim napretka ostvarenog u nekoj oblasti za 12 mjeseci, prati i nivo pripremljenosti te oblasti za članstvo u EU. Većina oblasti u Izvještaju komisije za 2016. godinu je u ranoj fazi spremnosti ili je u određenoj mjeri spremna za članstvo u EU, dok ima i oblasti koje su umjereno pripremljene, kao što su npr. intelektualno vlasnišvo, te carine i porezi", kazao je Dilberović.
Zaključio je da je Evropska komisija, kao i prethodnih godina, u izvještaju preporučila mjere za postizanje daljnjeg napretka. Neke od njih odnose se na: poboljšanje saradnje svih nivoa vlasti, poboljšanje zakonskog okvira u domenu bankarstva, carinske politike i javnih nabavki.
Komisija, također, ukazuje na obaveze BiH u usklađivanju propisa u oblasti električne energije i gasa sa direktivama tzv. Trećeg energetskog paketa.
"Izvještaj je ukazao na nužnost pripreme cjelodržavnih strategija u oblasti poljoprivrede, okoliša i energetike, kako bi BiH bila u poziciji da značajnije koristi predpristupnu pomoć EU i da profitira od Agende za povezivanje Zapadnog Balkana", zaključio je Dilberović.