Dodaju da svaka evropska zemlja odlučuje kada će podnijeti aplikaciju i da su u Zaključcima Vijeća za vanjske poslove Evropske unije naznačeni koraci koje treba preduzeti kako bi aplikacija BiH bila ozbiljno razmatrana.
"Prije svega, Evropska unija želi vidjeti značajan napredak u provođenju Reformske agende. Drugo, treba se ostvariti napredak u prilagodbi trgovinskog dijela Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i treće, mora se ostvariti funkcionalna koordinacija svih pitanja u procesu integracija, osiguravajući uravnoteženo, objektivno i efikasno odlučivanje", kazali su iz Delegacije EU.
Iz Delegacije EU nisu željeli odgovoriti šta su to bh. vlasti osim usvajanja zakona o radu u oba entiteta uradile.
Podsjećamo, Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Dragan Čović kazao je da je BiH spremna 15. februara u Briselu predati aplikaciju za članstvo u Evropskoj uniji.
Predsjedništvo Bosne i Hercegovine uručiti će aplikaciju ministru vanjskih poslova Kraljevine Holandije Bertu Koendersu, a kako je ranije najavljeno, svečanosti će prisustvovati visoka predstavnica za vanjsku politiku i sigurnost Federica Mogherini i evropski komesar za susjedsku politiku i proširenje Johannes Hahn.