vijesti
14

Mogherini i Hahn o predaji aplikacije: Zajedno možemo pomoći jedni drugima

Klix.ba
Foto: EU
Foto: EU
Visoka predstavnica i Federica Mogherini i komesara Johannes Hahn izdali su povodom podnošenja zahtjeva Bosne i Hercegovine za članstvo zajedničku izjavu. U nastavku pročitajte izjavu u integralnom obliku.

Bosna i Hercegovina je danas podnijela zahtjev za članstvo u Evropskoj uniji. Ova odluka je uslijedila nakon mjeseci napornog rada domaćih lidera i vjerujemo da predstavlja odraz težnji građana Bosne i Hercegovine. Zajednički proslavljamo današnji dan. Prije samo dvije decenije, na Balkanu je ispisana jedna od najstrašnijih stranica evropske historije. Danas slavimo još jedan korak ka ujedinjenom i mirnom kontinentu.

Jedinstvo nam je potrebno u ovakvim izazovnim vremenima. U vrijeme kada određene snage širom našeg kontinenta dovode u pitanje samo postojanje naše Unije, zahtjev Bosne i Hercegovine pokazuje da je potreba za ujedinjenim evropskim kontinentom još uvijek snažno prisutna među našim narodima.

Odluka za podnošenje zahtjeva pripada jedino i isključivo građanima i vlastima Bosne i Hercegovine. Ali kao Evropska unija, zajedno s našim međunarodnim partnerima i međunarodnim financijskim institucijama, uložili smo mnogo u jačanje evropske perspektive Bosne i Hercegovine. Samo mjesec dana nakon preuzimanja mandata 2014. godine, nas dvoje smo zajedno posjetili Sarajevo. U trenutku kada je evropska perspektiva Bosne i Hercegovine izgledala turobno, odlučili smo obnoviti pristup Unije u Bosni i Hercegovini.

Novi pristup temelji se na odluci da se na prvo mjesto stave konkretni problemi, odnosno da građani budu na prvom mjestu, kao jedan pragmatičan, ali i simboličan izbor, imajući u vidu da je poboljšanje života naših građana sami razlog postojanja Unije.

Dostignuća u protekloj godini na širem planu reformi su impresivna. Zapravo, danas ne bismo ni bili ovdje da nije bilo liderstva ove zemlje. Sve dok svi lideri i sve razine vlasti sarađuju na ostvarivanju zajedničkog cilja, politički sistem BiH odgovara na potrebe svojih građana.

Sada moramo iskoristiti postignuti zamah i nastaviti vrijedno raditi. Potrebno je provesti reforme za unaprjeđenje privrednog rasta i socijalne pravde, vladavine prava i reforme javne uprave. Funkcionalnost institucija Bosne i Hercegovine i dalje ostaje prioritet, uključujući i učinkovit i funkcionalan mehanizam koordinacije po pitanjima koja se tiču Evropske unije. Prilagodba Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju nakon pristupanja Hrvatske će omogućiti Bosni i Hercegovini da normalizira svoje trgovinske odnose s Unijom. Zemlja će i dalje uživati u pogodnostima režima povoljne trgovine i ulaganja, uz istovremenu zaštitu svojih domaćih proizvođača u skladu sa Sporazumom. Na kraju, očekujemo da će vlasti na svim razinama osigurati konstruktivno rješavanje izazova s kojima se zemlja suočava kada je u pitanju njen pravosudni sistem, u duhu dijaloga i međusobnog razumijevanja.

I dalje ostaju rane koje je potrebno izliječiti. No zajedno možemo pomoći jedni drugima da krenemo u pravcu pomirenja. Zajedno možemo izgraditi snažniji evropski kontinent na kojem sve zajednice žive jedna uz drugu i međusobno sarađuju neovisno o etničkim, nacionalnim i vjerskim podjelama. Dvadeset godina nakon rata, vrijeme je da se okrenemo naprijed, ka našoj zajedničkoj budućnosti u istinski ujedinjenoj Evropi.