5 eura za ulazak
14

Plakalo: I Hrvatska će primjenjivati sistem ETIAS čim postane članica Schengena

FENA
Haris Plakalo
Haris Plakalo
Generalni sekretar Evropskog pokreta u Bosni i Hercegovini Haris Plakalo izjavio je da je odluka ministara unutrašnjih poslova zemalja Evropske unije donesena prije nekoliko dana u Luksemburgu o uspostavljanju Evropskog sistema za informacije o putovanjima i njihovom odobrenju (ETIAS) nešto što se moglo očekivati u segmentu jačanja sigurnosti i razmjene informacija unutar EU.

Naglasio je kako je predviđeno da ovaj sistem bude u potpunoj primjeni do 2020. godine.

"Riječ je o usaglašenom stajalištu Vijeća Evropske unije koje služi kao temelj za pregovore s Evropskim parlamentom, a koji zajedno s Vijećem donosi konačni tekst. Sistem ETIAS podrazumijeva da svi oni koji ne trebaju vize za ulazak u Evropsku uniju budu provjereni prije nego krenu na put u schengenski prostor, te da se svakom ko predstavlja potencijalnu prijetnju i rizik po sigurnost EU može zabraniti ulazak u samu Uniju odnosno zemlje članice Schengena. ETIAS će podrazumijevati da će svaki posjetilac EU koji ne treba vizu za boravak u Uniji morati prethodno da se registrira preko interneta, ispuni obrazac za koji će morati platiti pet eura, a odgovor o odobrenju ulaska u zemlje Schengena da li je njegov zahtjev prihvaćen ili odbijen, trebao bi uslijediti nakon 10-15 minuta", rekao je Plakalo za Fenu.

Na pitanje da li će postojati neki vremenski rokovi za registraciju prije same posjete zemljama schengena, naglasio je kako je definirano da se ta registracija obavi tri dana prije planirane posjete Evropskoj uniji.

"Registracija se mora obaviti tri dana prije planirane posjete i, naravno, da to može biti jedna od otežavajućih okolnosti jer nikada ne možete predvidjeti razloge hitne posjete zemljama Evropske unije, te se svakako nadam da će se i eventualni nedostaci ukloniti, jer je u planu da taj sistem bude u cijelosti operativan do 2020. godine. Očekivati je da će Republika Hrvatska početi sa primjenom istog čim postane članica Schengena, što će značiti da će se državljani Bosne i Hercegovine i za svoj odlazak u susjednu zemlju morati registrirati i platiti naknadu od pet eura odnosno 10 KM, a samo odobrenje bi trebalo važiti tri godine za putovanja i posjete EU. Ovaj sistem jednako će se odnositi na 60 država koje imaju potpisane bezvizne režime za svoje građane sa EU, uključujuči SAD, Kanadu, Australiju, ali i Ujedinjeno Kraljevstvo kada se okončaju sve formalnosti oko njihovog izlaska iz EU", rekao je generalni sekretar Evropskog pokreta u Bosni i Hercegovini Haris Plakalo.