Gradski orkestar Stolac 90 godina čuva i njeguje kulturno naslijeđe čovječanstva
Ponos zbog obilježavanja 90 godina osnivanja prepoznatljivog simbola Stoca bila je očita među građanima koji su uživali u brojnim aktivnostima tog orkestra kao i među muzičarima koji su nosioci cijele ove priče sa bogatim historijatom.
Stolačka Pleh muzika, kasnije Gradska Limena Glazba-Muzika Stolac, a danas Gradski orkestar Stolac oformljen je 1931 godine. U ovisnosti od različitih prilika orkestar je imao pauze u svom radu, ali od samog početka svog djelovanja je postao i ostao predstavnik muzičkih interkulturalnih vrijednosti.
Obnova rada 2006. godine bio je veliki izazov za stare članove orkestra, ali uz dodatni rad u uspostavi uslova za rad, nabavku instrumenata, ljubav prema muzici, neumorno vježbanje i dodatne edukacije su uspjeli.
Gradski orkestar danas može biti ponosan, od nastupa sviranja himne u Zenici, međunarodnih nastupa u Crnog Gori, Hrvatskoj, Španiji, nastupa na Sarajevo film festivalu, KIDS festivalu, Večernjakom pečatu, Smotri orkestara, mnogobrojnih koncerata od Ljubinja, Berkovića, Mostara, Sarajeva, Jajca, Livna, Bijeljine, Zenice, Travnika, Trebinja, Živinica, Dervente, Bihaća, Bugojna, Kaknja,.. te mnogih drugih gradova širom BiH.
Posebno su ponosni organizacijom tematskih festivala i tradicionalnom organizacijom Festivala muzike Stolac – poznatijeg kao FEMUS, kojim grad na Bregavi postaje centar muzike koja je univerzalni jezik čovječanstva.
U sklopu obilježavanja 90 jubilarne godine postojanja uz prigodan program osmišljen kroz izložbenu postavku "U susret monografiji", video zapisima, svečanom akademijom, te svečanim koncertom, Orkestar je iskoristio priliku da uruči zahvalnice pojedincima i organizacijama koje su ili još podržavaju rad orkestra.
Vjetar u leđa su im među ostalima bili Norveška ambasada, organizacija Tutti, OSCE, Vlada HNK, Ministarstvo obrazovanja nauke i kulture i sporta HNK, Federalno ministarstvo, Općina Stolac, te Ambasada SAD-a.
Zahvaljujući podršci kroz različite projektne inicijative, kako poručuju iz orkestra, Stolac sada broje 30 polaznika male škole sviranja i vjeruju da koristeći muziku kao najinkluzivniji medij, mogu jačati kapacitete i kompetencije za njegovanje kulturne raznolikosti i pluralizma kao zajedničko naslijeđe čovječanstva.