IGK od načelnika Foče traži postavljanje spomenika žrtvama seksualnog nasilja u ratu
Na ovaj način traže da se podrži dugogodišnja aktivnost Udruženja žrtava Foča 92-95.
U centru "Partizan" su od aprila do augusta 1992. godine počinjeni zločini protiv žena i djevojčica sa prostora općine Foča, što je potvrđeno presudama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, te Suda BIH, navode iz IGK.
"Generalna skupština UN-a 2015. godine ovaj datum je proglasila međunarodnim, zahvaljujući Rezoluciji broj 62/293 koja je donesena da bi se podigla svijest o potrebi okončanja seksualnog nasilja u ratu, odala počast preživjelim žrtvama seksualnog nasilja širom svijeta te prepoznala posvećenost svih onih koji su posvetili ili izgubili živote u borbi za iskorjenjivanje ove vrste zločina", podsjetili su iz Instituta.
Podsjećaju također da su predstavnici Delegacije EU u Bosni i Hercegovini i Razvojnog programa Ujedinjenih nacija koji su realizovali sanaciju centra "Partizan" saglasni sa postavljanjem spomen obilježja.
"Smatramo da ćete konačno prepoznati važnost ove inicijative i osigurati da se na primjeran način oda pošta žrtvama agresije u Foči, posebno žrtvama seksualnog nasilja u ratu. Prvi put u historiji međunarodnog prava, Međunarodni krivični tribunal u Hagu, je seksualno ropstvo, mučenje, silovanje i porobljavanje na osnovu izjava žena i djevojčica iz Foče pravosnažno presudio kao zločinom protiv čovječnosti. Preko šest stotina žena, a taj broj nikada neće biti konačan, je silovano, mučeno i čak prodavano kao roblje", naglasili su iz Instituta za istraživanje genocida Kanada.
Institut za istraživanje genocida Kanada podsjeća da je tokom agresije u Bosni i Hercegovini silovano oko dvadeset hiljada žena. Najbrojnije žrtve bile su Bošnjakinje, dok je među počiniocima bilo najviše Srba. Foča je bila mjesto najvećeg sistematskog seksualnog nasilja i silovanja u Bosni i Hercegovini. Međunarodni krivični tribunal u Hagu u svojoj presudi Fočanskoj trojci (Kunarac, Kovač, Vuković), 2001. godine, prvi put u historiji međunarodnog humanitarnog prava, je utvrdio da je seksualno ropstvo u ratu zločin protiv čovječnosti.
"Iskazujući solidarnost i saosjećanje prema ženama žrtvama seksualnog nasilja, kako onima koje su ubijene, tako i onima koje su preživjele, njegujući politiku sjećanja kao odgovornost u odnosu na zločine počinjene u Foči i Bosni i Hercegovini, na ovaj dan tražimo od vas da upotrijebiti svoj autoritet i predložite nadležnim opštinskim organima Foče izgradnju spomen obilježja. Tražimo da nas u najskorije vrijeme informišete o vašim poduzetim aktivnostima", naveli su iz IGK-a.
Pismo iste sadržine adresirano je i na Visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini Kristijana Šmita, premijera Kanade Džastina Truda te liderima instituta, organizacija i zajednica sa kojima Institut za istraživanje genocida Kanada sarađuje.