Izrael navodno stvara pet kilometara duboku "zonu smrti" na granici s Libanom
FT je kombinirao podatke sa satelita zajedno s istraživanjima američkih univerziteta koja koriste satelite sa "radarima sa sintetičkom aperturom" za otkrivanje promjena u zgradama bez utjecaja naoblake.
Nakon početka rata u oktobruu, Hezbolah je počeo pucati na Izrael, a Izrael je odgovorio istom mjerom. U izvještaju se također navodi da je više od 95.000 Libanaca raseljeno, kao i 60.000 Izraelaca.
FT je također izvijestio da je Izrael ubio više komandanta Hezbolaha u ovoj borbi nego što je poginulo u ratu 2006. godine. Borci Hezbolaha citirani u izvještaja odbacili su ideju da će se povući iz južnog Libana.
Činilo se da su se libanski dužnosnici nadali da bi se širi rat mogao zaustaviti stvaranjem tampon zone i diplomatskim rješenjem.
IDF je zanijekao da stvara tampon zonu. IDF je tvrdio da samo odbija Hezbolah kako bi spriječio stalne napade na izraelske stanovnike sjevera. Mnogi Libanci uspjeli su se vratiti u svoja sela samo tokom pogreba, koji su, čini se, jedan od rijetkih predaha od zračnih napada.
"Svakog dana, razaranje je sve gore", rekao je Hassan Shayt, gradonačelnik Kfar Kile, za FT.
"Šteta je ogromna", rekao je Hashem Haidar, čelnik Libanskog južnog vijeća.
"Vrsta oružja koja se koristi razlikuje se od onoga što smo vidjeli 2006. Prije, kada bi kuća bila bombardovana, šteta bi bila ograničena na kuću i njenu neposrednu okolinu. Sada postoje cijela naselja koja su pogođena jednim bombardiranjem",navodi Haidar.
Visoki izraelski vojni dužnosnik koji je branio njihov stav rekao je: "Hizbollah koristi svaki treći dom u južnom Libanu za skladištenje oružja, obuku, vatrene položaje i sastajališta za mogući prekogranični napad."
Nekoliko stanovnika ciljanih sela izjavilo je za FT da vjeruju da Izrael gađa domove ljudi koji su se vratili po svoje stvari. Neki od njih su primijetili da je unutar dva sata nakon što su se vratili po svoje stvari IDF napao njihovu kuću.
Međutim, FT je također izvijestio da su im ubrzo nakon zračnog napada kojem su svjedočili, borci Hezbolaha rekli da su njihovi borci skrivali i skladištili oružje u napuštenim kućama.
Postavljena su i pitanja o izraelskoj taktici za čišćenje grmlja u blizini granice, s nekoliko isječaka izraelskih trupa koje koriste nekonvencionalne metode, poput upotrebe trebušeta za lansiranje plamenih projektila preko granice, pa čak i plamenih strijela.
Također su pokrenuli pitanja vezana uz izraelsku upotrebu bijelog fosfora u borbi. Izrael tvrdi da je upotreba bijelog fosfora u skladu s međunarodnim pravom i da se striktno koristi za dimne zavjese i da se ne ispaljuje na borce.
Iako lokalni gradonačelnici tvrde da je ovakvo korištenje kontaminiralo poljoprivredno zemljište, možda će trebati godine da se to poništi, a prema nekim procjenama šteta iznosi više od 1,7 milijardi dolara.