Kearns: BiH se mora odmaknuti od izbornog sistema zasnovanog na etničkoj pripadnosti
Prema njenom mišljenju, radi se o značajnoj presudi suda u kojem je sud presudio da, kako to Kearns navodi, "etno-teritorijalni sistem glasanja u BiH krši Evropsku konvenciju o ljudskim pravima". To će, dodaje ona, imati značajne posljedice po Ustav BiH zasnovan na Dejtonu.
"Sud smatra da postojeći ustavni sistem BiH krši pravo na slobodne i demokratske izbore i da je diskriminatoran u pridavanju većeg značaja etničkoj pripadnosti, a ne državljanstvu. Dugo sam tvrdila da je potrebno odmaknuti se od etno-politike", piše Kearns.
Nastavlja, potom, kako ovakva presuda zadaje težak udarac postojećem sistemu Bosne, koji zadržava privilegije za "konstitutivne narode" zemlje.
Ističe da nacionalne manjine i građani moraju imati isti položaj kao pripadnici konstitutivnih naroda, što trenutno nemaju.
"Presuda također ima ozbiljne posljedice po sastav Predsjedništva BiH i izbore za Dom naroda, gdje su izborni sistemi ukorijenjeni u balansiranju uticaja konstitutivnih naroda. Etno kvote i ograničenja istinske slobode glasa", kaže Kearns.
🧵Landmark judgment from the European Court of Human Rights today as it rules that Bosnia’s ethno-territorial voting system violates the European Convention on Human Rights.
— Alicia Kearns MP (@aliciakearns) August 29, 2023
This has significant consequences for Bosnia’s Dayton-based constitution. 1/ pic.twitter.com/aQlfN1oeLd
Naglašava da, ako BiH želi napredovati putem pristupanja EU – tek jučer je Charles Michel najavio veliki pritisak na proširenje EU do 2030. godine - izborna reforma je neophodna.
"Nadamo se da bi presuda Evropskog suda trebala dati poticaj za značajne demokratske promjene", zaključuje ona.