Na portalu Klix.ba ćete također moći pravovremeno saznati sve detalje sa čitanja presude, kao i dešavanja prije i poslije haške presude.
Ratko Mladić je 2017. godine na doživotni zatvor osuđen zbog genocida u Srebrenici, zločina protiv čovječnosti u 15 općina u Bosni i Hercegovini, opsade, snajperskog djelovanja i terorisanja građana Sarajeva od 1992. do 1995. i držanja pripadnika mirovne misije UN-a kao taoca tokom NATO bombardovanja.
Na ovu presudu žalili su se i Mladićeva odbrana i Haško tužilaštvo. Tokom žalbenog postupka Vijeće je skoro u potpunosti zamijenjeno, što izaziva djelimičnu sumnju da bi odluka ovaj put mogla biti drugačija.
Žalbeno vijeće čine sutkinja Prisca Matimba Nyambe iz Zambije, sutkinja Aminatta Lois Runeni N'gums iz Zimbabvea, sudija Seymour Panton s Jamajke, sutkinja Elizabeth Ibanda-Nahamya iz Ugande i sudija Mustapha El Baaj iz Maroka.
Od 11 tačaka optužnice, Mladić tada nije osuđen samo po jednoj, za genocid u šest bosanskohercegovačkih općina u kojima su u ratnom periodu jedinice pod njegovom komandom imale kontrolu i činile zločine nad nesrpskim stanovništvom. Među tim općinama je i Prijedor.
Konačna presuda dolazi upravo sedmicu nakon što je u Bosni i Hercegovini obilježen Dan bijelih traka, odnosno sjećanje na zločine nad više od tri hiljade nesrpskih civila ubijenih u Prijedoru 1992. godine i hiljade protjeranih građana.
Osim prijedorskih žrtava, i Udruženje žrtava rata iz Foče se nada da će ovaj put biti osuđen za genocid i u ova dva mjesta, međutim, nisu pretjerano optimistični u tom pogledu.