Krizni štab u Sarajevu predložit će produženje djelimičnog lockdowna za još sedam dana
Ipak, na Vladi Kantona Sarajevo na čelu s premijerom Edinom Fortom ostaje konačna odluka o tome da li će se ići u produženje ili popuštanje mjera. Prema trenutnim naredbama, u Sarajevu ne rade ugostiteljski objekti, kladionice, bazeni, teretane, sportski i spa centri. Ipak, kafićima i restoranima je ostavljena mogućnost šalterske prodaje i dostave. Policijski sat je na snazi od 21:00 do 05:00, kao i u ostatku Federacije BiH.
Privrednici željno isčekuju da im kantonalna vlast plati gubitke koje trpe zbog nemogućnosti obavljana djelatnosti u punom kapacitetu.
Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo KS, evidentno je da je sedmodnevna incidenca na 100.000 stanovnika u blagom padu, kao i prosječan broj zaraženih. Također, u posljednja tri dana je registrovan veći broj oporavljenih od zaraženih na dnevnom nivou.
No problem su i dalje pune bolnice i veliki broj preminulih, što zasigurno može biti vjetar u leđa za donošenje odluke o produženju mjera za još jednu sedmicu, kako bi se epidemiološka situacija stavila pod kontrolu, što bi značilo rasterećenije otvaranje privrede.
Trenutno su hospitalizirane 722 osobe, i to na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu 519 pacijenata, a u Općoj bolnici "Prim. dr. Abdulah Nakaš" 203 pacijenta. U protekla 24 sata preminulo je 16 osoba.