Nakon Lopara i Tuzlaci se oštro protive rudniku litija: Životi građana ne smiju biti ugroženi
Na lokalitetu planine Majevice ranije su izvršena geološka istraživanja koja su potvrdila prisustvo litija na graničnom području Lopara i Tuzle. To je pokrenulo priču o mogućem otvaranju rudnika, čemu su se oštro usprotivili mještani, kao i lokalni političari.
U decembru prošle godine Skupština opštine Lopare je jasno izrazila stav protiv rudarenja i eksploatacije litija na području Majevice, kao i svih daljih aktivnosti na realizaciji tog projekta.
Na vanrednoj sjednici Skupštine opštine Lopare, odbornici su zatražili i od Vlade Republike Srpske obustavu svih daljih aktivnosti u kontekstu implementacije projekta.
Također, svoj jasan stav su zauzeli i građani Tuzle, na čijoj strani su lokalni političari. Naime, tokom posljednje sjednice Gradskog vijeća Tuzle, usvojena je deklaracija o najoštrijem protivljenju otvaranju rudnika litija na Majevici.
"Gradsko vijeće Tuzla se najoštrije protivi otvaranju rudnika litija na Majevici. Činjenica da rudnici litija iza sebe kao posljedicu ostavljaju pustoš, zagađenje zemlje i vode Tuzlanke i Tuzlake dovodi u položaj nesigurnosti jer je isti planiran na manje od 15 kilometara od centra Tuzle i svega par stotina metara od područja Mjesne zajednice Gornja Tuzla, a na samoj granici najvećeg kantona i regije u državi", napisano je u usvojenoj deklaraciji.
Kako je naglašeno, budući rudnik litija, ukoliko ne bude spriječen, će se nalaziti u neposrednoj blizini Rudnika soli na Tetimi te će posljedice na rudarenje rude po kojoj je Tuzla dobila ime biti ogromne.
"Smatramo da država Bosna i Hercegovina, odnosno niti jedan njen dio, ne smije biti upitan po pitanju osnovnih ljudska prava zagarantovanih Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i ljudskim slobodama. Pravo po život je temeljno pravo koje će biti ugroženo građanima grada Tuzla jer iskopavanje litija empirijski dokazano zagađuje vodu koja ne poznaje entitetske, kantonalne i gradske granice", istaknuto je u deklaraciji.
Inače, deklaracija je usvojena jednoglasno na inicijativu vijećnika Naše stranke Omera Berbića, koji za Klix.ba kaže da je ovim aktom vijeća vlastima u Republici Srpskoj poslana poruka po kojoj neće dopustiti na samoj granici Tuzle formiranje rudnika litija.
"Taj rudnik bi daleko najviše naštetio Tuzli i najvećem kantonu. Rudnik litija iza sebe ostavlja pustoš, zaprljanu vodu, zrak i zemljište. Tu više ne bi bilo poljoprivrede, a Tuzla onakvom kakvom je znamo ne bi više postojala", naglasio je Berbić.
Kako je poručeno u deklaraciji, Grad Tuzla će uzeti u razmatranje sve pravne aspekte i norme kojima se može koristiti radi zabraniti iskopa rude Jadarita na Majevici te će se obratiti svim relevantnim domaćim, ali i međunarodnim faktorima kako bi zaustavio iskope na samoj granici grada.
Razmotrit će i sve pravne mogućnosti kako se građani Tuzle ne bi morali brinuti o posljedicama rudnika litij u Loparama na kvalitet života u gradu soli.