Protesti Iranki polučili rezultat: Ukida se "policija za moral" i obavezno nošenje hidžaba?
"I parlament i pravosuđe rade na tom pitanju da li su zakonu potrebne bilo kakve izmjene", rekao je u subotu iranski državni tužilac Mohammad Jafar Montazeri.
Kako ga je citirala iranska novinska agencija, on nije precizirao šta bi ta dva tijela mogla modificirati u zakonu, koja su oba uglavnom u rukama konzervativaca.
Također, Iran je po navodima AFP-a ukinuo svoje policijske jedinice za moral nakon više od dva mjeseca protesta izazvanih hapšenjem Mahse Amini zbog navodnog kršenja strogog ženskog kodeksa oblačenja u zemlji. Amini je kasnije preminula u zatvoru.
"Policija za moral nema nikakve veze sa pravosuđem i bit će ukinuta", rekao je u subotu kasno državni tužilac Montazeru, a prenosi agencija ISNA.
Predsjednik Ebrahim Raisi u subotu je rekao da su iranske republikanske i islamske osnove ustavno utemeljene.
"Ali postoje metode implementacije ustava koje mogu biti fleksibilne", rekao je on u televizijskim komentarima.
Hidžab je postao obavezan za sve žene u Iranu u aprilu 1983., četiri godine nakon Islamske revolucije koja je zbacila monarhiju.
To ostaje vrlo osjetljivo pitanje u zemlji u kojoj konzervativci insistiraju na tome da to bude obavezno, dok reformisti žele da to prepuste individualnom izboru.
U julu ove godine Raisi, ultra-konzervativac, pozvao je na mobilizaciju “svih državnih institucija za sprovođenje zakona o maramama”.
U septembru je glavna reformistička stranka Irana pozvala na ukidanje zakona o obaveznom hidžabu.
Narodna partija Islamskog Irana, koju su formirali rođaci bivšeg reformističkog predsjednika Mohammada Khatamija, zatražila je u subotu od vlasti da "pripreme pravne elemente koji utiru put za ukidanje zakona o obaveznom hidžabu".
Opoziciona grupa je također pozvala Islamsku republiku da "zvanično objavi kraj aktivnosti moralne policije" i "dopusti mirne demonstracije", navodi se u saopštenju.
Podsjećamo, smrt 22-godišnje Mahse Amini pod sumnjivim okolnostima je bio povod za višemjesečne nasilne proteste širom Irana.
Amini je bila kurdskog porijekla iz grada Saqez koji se nalazi na zapadu zemlje, a u kojem dominantno žive Kurdi. S porodicom je sredinom septembra bila u posjeti Teheranu. Policija za moral, čiji je zvanični naziv Gasht-e Ershad, uhapsila ju je dok je šetala ulicama glavnog grada.
Kao razloga zašto je uhapšena istaknuto je to da je prekršila pravila odijevanja, a koja su utvrđena poslije Islamske revolucije iz 1979. godine. Navodno da joj glava nije bila prekrivena maramom te da joj ruke i noge nisu bile dovoljno prekrivene odjećom. Amini je preminula tri dana nakon hapšenja, a sumnja se u ono što je vlast navela kao uzrok smrti.
Nekoliko sedmica demonstranti su palili marame i uzvikivali antivladine parole. Nakon Aminijene smrti, sve veći broj žena ne nosi marame, posebno na modernom sjeveru Teherana.