Abazović: Vlada Crne Gore je uspjela pokvariti odnose s tri partnerske države
"Zbog neizručivanja turskog državljanina Binalia Camgoza, došli smo u situaciju da pokvarimo izuzetnu saradnju s Republikom Turskom. Ta se saradnja proteklih godina odvijala na obostrano zadovoljstvo. Veliki broj kriminalaca iz Crne Gore često je boravio u Turskoj, i obrnuto, kriminalci iz Turske su bježali u Crnu Goru, ali je suradnjom tužiteljstva došlo do razmjene informacija, uhićenja i isporučivanja tih ljudi“, rekao je Abazović, za podgorički Dan.
Crna Gora je odbila izručiti Camgoza zbog zdravstvenog stanja ali i etničkog porijetla zbog kojeg bi, kako sumnjaju, mogao biti dodatno ugrožen, a zbog toga je i zatražio politički azil.
Bivši premijer tvrdi i da su dobri međudržavni odnosi s Hrvatskom pokvareni zbog spora oko broda "Jadran".
"Smatram da je ministar obrane Dragan Krapović u pravu kada je brod 'Jadran' u pitanju i smatram da taj brod pripada Crnoj Gori, ali su odnosi s Hrvatskom trenutno loši", kazao je Abazović.
Crnogorski ministar vanjskih poslova Filip Ivanović sredinom januara nije isključio mogućnost rješavanja otvorenih pitanja s Hrvatskom međunarodnim instrumentima, ako se ona bilateralno ne riješe, dok je šefica delegacije EU u Crnoj Gori pozvala na dijalog Podgorice i Zagreba.
Pitanje vlasništva nad brodom Jadran i natpisa na spomen ploči u nekadašnjem vojnom logoru Morinj aktualiziralo se kada je crnogorski ministar obrane Dragan Krapović rekao da je Jadran crnogorski brod i da o tome nema pregovora te da je natpis na ploči u Morinju na kojoj, između ostalog, piše da su događanja u tom logoru "posljedica velikosrpske agresije", pogrešan te da su ta događanja posljedica "rata u bivšoj Jugoslaviji" i da bi to trebalo ispraviti.
Zbog tih Krapovićevih stajališta hrvatski ministar obrane i potpredsjednik vlade Ivan Anušić otkazao je, tokom boravka u Crnoj Gori, u povodu Dana hrvatskog naroda, sastanak s Krapovićem, jer su, kako je rekao njegovi stavovi "apsolutno neprihvatljivi" za službeni Zagreb, podsjeća Hina.