Sudska zavrzlama
62

Advokat otkrio problem s hapšenjem zbog tragedije u Novom Sadu: "Direktno ruganje pravdi"

Piše: I. Sa.
Foto: Nova.rs
Foto: Nova.rs
Donedavni srbijanski ministar Goran Vesić je među 11 uhapšenih osoba u Novom Sadu zbog tragedije na željezničkoj stanici kada je poginulo 15 osoba.
Njih 11 je uhapšeno zbog tragedije na željeznickoj stanici te im se na teret stavlja teško ugrožavanje opšte sigurnosti i nepropisno izvođenje građevinskih radova.

Advokat Borivoje Borović ocijenio je za portal Nova.rs da je reakcija tužilaštva i policije veoma zakasnjela i da, kada su ovakve tragedije u pitanju, odmah mora doći do hapšenja osumnjičenih i određivanja obaveznog pritvora.

"Ovaj period, 20 dana, je sasvim dovoljno vrijeme da iako postoji dokumentacija, okrivljeni pripreme odbranu, dogovaraju se i možda čak pripreme i lažnu dokumentaciju. Ovo je silom prilika pokrenut postupak jer svako tužilaštvo osluškuje šta se saopštava iz vlasti. Ovdje je očigledno da su osluškivali i da je reakcija bila takvog obima da su bili prinuđeni da postupaju po zakonu", rekao je Borović.

On objašnjava da vrh političke vlasti štiti "svoje ljude" i smatra da će ovo procesuiranje biti "reda radi".

"Odmah će početi komentari ako se odredi pritvor zašto to toliko dugo traje, kao i u slučaju Predraga Koluvije (vlasnik Jovanjice). Nakon toga se ulazi u jednu sudsku zavrzlamu koja će trajati barem pet godina, a pravda za žrtve će biti obesmišljena ili možda i nedostižna. Ovo je jedan već viđeni scenario. Pravna kvalifikacija u ovom slučaju je direktno ruganje pravdi. Nadležnost je trebalo da bude na Specijalnom tužilaštvu jer ukoliko se radi o korupciji, a ne samo oko ovih djela koja se spominju, imamo nadležnost Specijalnog odjeljenja koje ima svoje metode prikupljanja dokaza", ističe ugledni advokat.

Borović napominje da smo odmah imali izjavu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da je kod sebe imao dokumentaciju od 1.000 strana.

"Svjedoci smo da, prije nego što bilo šta ugleda svjetlost dana, mora da prođe cenzuru političara koji u svojim kabinetima čitaju dokumenta i tako kontaminiraju dokaze i vrlo često ih objavljuju u javnosti, prije nego što se izvještače ili se objavi bilo koja odluka suda. Na ovaj način je sudstvo 'razvaljeno' i zarobljeno, posebno kada su u pitanju ovakvi politički predmeti", ističe advokat.

Podsjetimo, u padu nadstrešnice na Željezničkoj stanici u Novom Sadu poginulo je 14 osoba, a još jedna mlađa ženska osoba podlegla je povredama u Kliničkom centru Vojvodine.

Još dvije osobe nalaze se na liječenju, a njihovo stanje je teško.