Višestruko veća cijena
24

Agencija za sigurnost hrane o energetskom piću Prime: Zbog visokih doza kofeina štetno za djecu

L. S.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Oglasila se Agencija za sigurnost hrane BiH o energetskom piću Prime nakon saznanja da pojedini napici sadrže štetni sastojak.

Slovenija je zabranila kofeinsku verziju poznatog energetskog napitka Primea jer sadrži sastojak L-teanin koji nije dopušten u bezalkoholnim pićima, a i Hrvatska razmišlja o tome.

Iz Agencije za sigurnost hrane BiH ističu da su se obratili mjerodavnim inspekcijskim tijelima u BiH sa zahtjevom da poduzmu mjere iz svoje nadležnosti, te dostave Agenciji povratne provjerene informacije.

"Odredbama Zakona o hrani („Službeni glasnik BiH“, broj 50/04), neprikladnom za ljudsku konzumaciju smatra se hrana koja sadrži tvari ili sirovine koje nisu dovoljno evaluirane, provjerene i sigurne za ljudsku uporabu, odnosno, napitci sa dodatkom L-teanina smatraju se neprikladnim za ljudsku konzumaciju", kažu iz Agencije.

Na pitanje ima li i na bh. tržištu kofeinske verzije energetskog napitka Prime, iz Agencije kažu kako Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine do ovog trenutka nije obaviještena da je na tržište Bosne i Hercegovine distribuiran taj proizvod. Nije obavještena ni od mjerodavnih inspekcijskih tijela, niti putem Sustava brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje (EU RASFF).

U Bosni i Hercegovini je na snazi Pravilnik o pružanju informacija potrošačima o hrani („Službeni glasnik BiH“, broj 68/13), kojim je preuzeta Uredba (EU) 1169/2011 o pružanju informacija potrošačima o hrani.

U Aneksu III. Pravilnika propisano je da se za pića, osim onih na bazi kofeina, čaj ili kavu, ekstrakt čaja gdje naziv proizvoda uključuje pojam "kava" ili "čaj", a koji su namijenjeni za konzumaciju bez modifikacija i sadrže kofein, iz bilo kojeg izvora, u proporcionalnom omjeru koji prelazi 150 mg/l na deklaraciji mora navesti obavijest o visokom udjelu kofeina, što se ne preporučuje djeci, trudnicama i dojiljama.

Panel za dijetetske proizvode, prehranu i alergene pri Europskoj agenciji za sigurnost hrane (EFSA) zaključio je da pojedinačne doze kofeina do 200mg, odnosno do 3mg po kilogramu tjelesne težine (mg/kg bw) iz svih izvora ne predstavljaju razloge za zabrinutost za općenito zdravu odraslu populaciju.

Kada je riječ o djeci i adolescentima, unos 3mg/kg bw smatra se sigurnim, jer klirens kofeina, tj. sposobnost oslobađanja kofeina, najmanje je jednaka kao i za odraslu populaciju.

Iz Agencije napominju kako je s obzirom na rastuće trendove konzumacije napitaka s povišenim postotkom kofeina, veoma značajna edukacija djece i mladih o sigurnim količinama unosa kofeina.

"Inače, unatoč 'paprenoj' cijeni i upozorenjima stručnjaka o štetnosti visokih doza kofeina za djecu, energentski napici Prime popularni su i kod naših tinejdžera", zaključili su.