Bajram-namaz u Mostaru: Muftija Dedović pozvao na stvaranje atmosfere povjerenja
Centralna bajramska svečanost održana je u Sinan-pašinoj džamiji u Mostaru, gdje je bajram namaz predvodio i bajramsku hutbu održao mostarski muftija Salem-ef. Dedović.
Uz akcente na neizrecive blagodati koje je mjesec ramazan donio vjerničkim dušama kao što su unutrašnja harmonija, bistrina uma, emocionalni sklad, međusobne komunikacije, a međuljudske odnose približio islamskim moralnim vrlinama, muftija je na početku hutbe tumačio propise posta kao idealne modele izgradnje zdravih stilova života. izgradnje
"Ramazan nas je poučio da se izdignemo iznad individualizma i egoizma, sveprisutnih pojava u današnjem svijetu, a da zaimamo empatiju i solidarnost kao vrline i blagodati", kazao je muftija upozorivši da to istodobno podrazumijeva racionalno korištenje vremena, izbjegavanje populističkih vijesti i slika bez suštinskih značenja, budući da islam čovjeka poziva da bude posvećen procesima na koje stvarno može utjecati.
Takav odnos prema životu, primijetio je, imale su ranije generacije muslimana u Mostaru, koje su masovno kroz instituciju vakufa, neprikosnovenu primjenu moralnih načela gradili i uzdizali Mostar u centar učenosti, kulturnu metropolu, otvoren grad za pripadnike različitih konfesija i različitih svjetonazora.
"Dosta toga su politički sistemi devastirali, a i pojedinci uzurpirali, ali je ostala njegova srčika da svjedoči o neuništivosti vakufa, koji je sav sazdan na iskrenoj vjeri, dobroti i patriotizmu onih koji su imali viziju i ostavljali iza sebe za opće dobro, više već što su za sebe zadržavali", rekao je muftija.
Komentirajući sve češće nasilničke incidente u gradu koji ugrožavaju mir i sigurnost, posebno mladih, jer oni i jesu, nažalost, akteri u tim događajima ocijenio je kako su oni najčešće motivisani mržnjom prema dugom i drugačijem.
"Mladi ljudi kao glineni golubovi u rukama interesnih grupacija, nesvjesni opasnosti kojoj se izlažu, služe samo kao alat u ostvarenju nečijih bolesnih težnji da se ugrozi mir i da ova, i historijski i kulturno i turistički, svjetski važna destinacija, osvane kao nesigurno mjesto. S ovoga časnoga mjesta apelujemo na vlasti ovoga Grada, njegove kulturne, obrazovne i dakako vjerske adrese da se ovom pitanju ne prilazi tako olahko i površinski, ne ulazeći u dublje razloga takvih sve češćih devijacija. Nadležne adrese pozivamo da rade na prevenciji, izradom kvalitetnih i konkretnih programa za mlade ljude koji će doprinijeti stvarnoj integraciji grada Mostara. Takvih programa nema, jer da ima ne bismo danas svjedočili ovakvom stanju", upozorio je muftija.
U osvrtima na Interkulturni centar Mevlana muftija je istakao da je ovaj projekat i idejno i sadržajno u funkciji povezivanja, zbližavanja i integracije, i kao takav je nasušno potreban gradu Mostaru.
"To je plemenita zamisao, i to nije nikakav inat projekat! Kao muslimani, a i kao Islamska zajednica koja predstavlja institucionalni okvir muslimanskog naroda na našim prostorima, čija jeste briga i obaveza da vodi brigu o vakufima, štiteći ih od svakog pokušaja otimanja i zloupotrebe, ne smijemo i nećemo odustati u plemenitoj i čvrstoj namjeri da se sačuva supstanca Lakišića harema, ali ćemo i istrajno raditi da se za preostali ogromni uzurpirani dio na kome se uzdiže nelegalna građevina ostvari pravedno obeštećenje. Pravda jeste spora, ali je i dostižna, uvjerili smo se u to više puta“, naglasio je muftija.
Svim vjernicima, na kraju hutbe, poželio je srećne i berićetne dane mubarek Bajrama, uz poruku da nastave čuvati ponos i dostojanstvo, da radost Bajrama podijele sa svima jer radost je uvijek veća kada se dijeli sa drugima.