Analiza
8

Boško Jakšić: Sukob nije cilj ni Vučiću ni Kurtiju, ali će biti odgovorni ako se desi

T. K.
Foto: Twitter
Foto: Twitter
Tenzije između Beograda i Prištine svako malo prijete da eskaliraju stoga su više nego ikada potrebne konkretne mjere da bi se obezbijedio mir na prostoru Kosova. O dešavanjima na Kosovu za portal Klix.ba govorio je vodeći politički analitičar iz Srbije Boško Jakšić.
Nakon odluke o oslobađanju Dejana Pantića, Srbi sa sjevera Kosova odlučili su ukloniti barikade, ali poručuju da će u slučaju novih hapšenja ponovo blokirati puteve i to zauvijek.

U prethodnom periodu smo često mogli čuti poruke premijera Kosova Albina Kurtija da barikade ne smiju ostati, a predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je također "podgrijavao" atmosferu sukoba porukama da bi moglo biti sukoba na sjeveru. Ni jedan ni drugi, za sada još ne posežu za konkretnim potezima da se riješi ovaj problem.

Utjecaj Zapada i EU

EU i SAD su pozvane da iniciraju hitne mjere kako bi se isključila dalja eskalacija u ovoj regiji ponovnim povećanjem broja snaga KFOR-a u zemlji, koje su dokazale u proteklih dvadesetak godina da imaju svoju težinu.

Jakšić analizira da se prvenstveno zbog rata u Ukrajini, pokušava što prije skinuti kosovski problem sa geopolitičke agende te da je jako vidljivo i jasno da postoji koordinacija EU i SAD u tom smislu.

Objašnjava da tom naporu nedostaje mnogo veći stepen odlučnosti.

"Ukidanje tolerancije koja postoji prema Aleksandru Vučiću i Albinu Kurtiju je jako potrebno, jer njih dvojica koriste ovu situaciju da sebe predstave kao zaštitnike sopstvenih nacija", govori nam Jakšić.

Ističe da za ove događaje nisu ozbiljnije opomenuti s "vana" i njima ova igra jednostavno odgovara.

"Incidenti jesu opasni, no ne mislim ni da Kurti, niti Vučić, imaju pred sobom cilj oružanih sukoba, ali itekako će biti odgovorni zato što je potencijal da dođe do nekog sukoba veliki", poručio je.

Dodaje da imamo status quo koji ne gura prema nekom rješenju.

"Imamo dvojicu protagonista koji nastavljaju sa svojom igrom i na taj način skupljaju političke poene, tzv. patriotskog birača".

Prognozira da je samo pitanje vremena kada će ta tenzija da splasne i kada će barikade da budu otklonjene.

Veza Rusije i Srbije

"Kurti će isto morati odustati od svojih provokativnih aktivnosti, kakve je imao povodom tablica, a onda će se sve vratit u jednu rutinu, a to je rutina međunarodnog pregovaraćkog procesa", naglasio je.

Na naše pitanje da li je to stvarno bunt običnih građana ili latentni plan Srbije da uz podršku Rusije dodatno destabilizuje ionako trusno tlo na sjeveru Kosova, Jakšić zaključuje da ako postoje takve indikacije, to bi bilo veoma opasno za zvanični Beograd.

O krizi na Kosovu govorio je i glasnogovornik predsjednika Ruske Federacije Dmitrij Peskov.

On je pozvao da se ne traži "destruktivni utjecaj Rusije" na sukob između Srbije i Kosova, dodajući da Kremlj pomno prati situaciju.

Peskov je izjavio da Kremlj podržava Srbiju kad je u pitanju eskalacija situacije na Kosovu i istovremeno odbacio izjave o "destruktivnom utjecaju" Ruske Federacije na situaciju.

"Srbija je suverena država i apsolutno je pogrešno ovdje tražiti neku vrstu destruktivnog utjecaja Rusije. Srbija brani prava Srba koji žive u blizini u ovako teškim uslovima. I, naravno, oštro reaguje kada se ta prava krše“, rekao je portparol Kremlja, a prenosi RIA Novosti.

Prema riječima Peskova, Ruska Federacija, koja ima bliske savezničke, historijske, duhovne i druge odnose sa Srbijom, "veoma pažljivo prati šta se dešava", a posebno kako se štite prava Srba.

"Naravno, podržavamo Beograd u akcijama koje se preduzimaju", dodao je sekretar.

Mnogo je aktera na terenu, ali ovaj "mali problem" na sjeveru Kosova može prerasti u geopolitički problem koji bi dodatno uzburkao i ovako trusno tlo Balkana.