Brnabić je podsjetila da je u Srbiju već stiglo 20 uzoraka ruske vakcine Sputnik V, koju srpski stručnjaci na Institutu "Torlak" testiraju i proučavaju, te izrazila veliku zahvalnost ruskoj Vladi što su je poslali u roku od četiri dana.
Brnabić je rekla da se nada da će u ponedjeljak, 7. decembra, biti potpisan ugovor za američko-njemačku vakcinu Pfizer i BioNTech.
Ona je napomenula da Srbija pokušava da do kraja godine dobije za upotrebu i kinesku vakcinu, te da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić pisao pismo kineskom predsjedniku Xi Jinpingu, nakon čega je Srbija uvrštena da je dobije.
"Srbija je jedina zemlja koja pregovara sa Kinom da dobije njihovu vakcinu u prvoj fazi, a da nije učestvovala u kliničkoj studiji", istakla je Brnabić.
Ona je napomenula da je razgovarala i sa predstavnicima britanske Vlade dokle se stiglo sa vakcinom Astra Zeneca, za koju je rekla da je sigurno jako dobra vakcina, te podsjetila da je Srbija dio međunarodnog COVAX mehanizma.
"Želeli smo da osiguramo građanima prednost da Srbija bude prva koja će dobiti vakcinu. Trudit ćemo se da obezbedimo da imamo sve vakcine za koju Agencija za lekove kaže da je bezbedna i da svako od građana kaže koju hoće", istakla je Brnabić.
Na pitanje da li će biti pritisaka EU da se otkupi samo vakcina iz zapadnih zemalja, Brnabić je odgovorila da je to politički teško pitanje, ali da u ovom trenutku, uz poštovanje evropskog puta, Srbija mora da se oslanja i na svoje sopstvene resurse, jer ne može da čeka.
"Prvo će EU da namiri svoje članice, a mi ne možemo da čekamo da budemo u sledećoj fazi. To je potpuno normalno. Naša politička odgovornost je da probamo da vakcina bude što prije u Srbiji i da imamo veći spektar tih vakcina", istakla je ona.