Tenzije rastu
234

Bukti diplomatski rat Beograda i Zagreba: Protjeruju se hrvatski državljani, neki i zbog Facebooka

Piše: B. H.
Hrvatski ambasador Hido Biščević i Aleksandar Vučić (Foto: Instagram)
Hrvatski ambasador Hido Biščević i Aleksandar Vučić (Foto: Instagram)
Hrvatski ambasador u Srbiji Hido Biščević izjavio je za srbijanski portal Nova.rs da su u posljednja tri dana dobili zvanične obavijesti o protjerivanju troje hrvatskih državljana iz Srbije.

Među njima se nalazi i šef predstavništva Hrvatske gospodarske komore, koji već godinama živi i radi u Srbiji.

"Ovo nas posebno zabrinjava jer se radi o predstavniku jedne od službenih institucija Republike Hrvatske. Nisu oni jedini – u posljednja tri mjeseca zabilježeno je desetak sličnih slučajeva, a ta učestalost izaziva dodatnu zabrinutost. Naravno, država domaćin ima pravo da u ovakvim situacijama ne daje obrazloženja, ali mi ćemo danas ili sutra uputiti oštru protestnu notu Ministarstvu vanjskih poslova Srbije i tražiti objašnjenje", kazao je Biščević.

"Opasnost po sigurnost Srbije"

Kako je naveo, svi protjerani hrvatski državljani označeni su kao prijetnja po sigurnost Republike Srbije.

"Zanimljivo je da se protjeruju na period od godinu dana. Postavlja se pitanje – ako su opasni danas, da li će biti manje opasni nakon isteka te godine?", upitao je ambasador.

Dodaje kako je "neformalno primjetno" da su protjerani građani u javnom prostoru, naročito na društvenim mrežama, izražavali podršku studentskim protestima u Srbiji.

"Uprkos tome što Hrvatska pokazuje krajnju suzdržanost kako bi izbjegla bilo kakve optužbe za miješanje u unutrašnja pitanja Srbije, ovi slučajevi se dešavaju. Čak smo pred proteste 15. marta u Beogradu pozvali naše građane da dolaze u Srbiju samo ako imaju neodložne obaveze i da izbjegavaju javne nastupe. Ipak, Hrvatska je demokratska zemlja – mi možemo naložiti suzdržanost službenim predstavnicima, ali ne možemo zabraniti građanima da izraze svoje mišljenje", istakao je Biščević.

Naglasio je i da je posebno neobično što se ovakvi potezi odnose isključivo na hrvatske državljane.

"Vidjeli smo kako su srpski studenti primljeni u Beču, ali nisam čuo da je ijedan austrijski državljanin zbog toga protjeran", poručio je hrvatski ambasador.

Slučaj doktorice Arien Stojanović Ivković

Podsjećamo, u javnost je procurila informacija da je hrvatska državljanka Arien Stojanović Ivković protjerana iz Srbije. Riječ je o doktorici koja već 12 godina živi u Beogradu, gdje je završila medicinu, zaposlila se, udala i osnovala porodicu.

Srbijanske vlasti su joj naredile da napusti državu u roku od sedam dana. Ona smatra da je razlog tome njena podrška studentskim protestima i to što je kao ljekarka na društvenim mrežama kritikovala ulazak predsjednika Srbije Aleksandra Vučića u jedinicu intenzivne njege, kao i njegovo dodirivanje povrijeđenih u požaru u Kočanima – bez zaštitnih rukavica.

Kako je izjavila za N1, 8. aprila ujutro kontaktirao ju je inspektor iz Uprave za strance i pozvao da se javi u policijsku stanicu. Tamo ju je, prema njenim riječima, dočekalo više inspektora, koji su joj uručili rješenje o ukidanju ranije odobrenog privremenog boravka i zabrani ulaska u Srbiju narednih godinu dana – do 8. aprila 2026. godine.

Time joj je, kako kaže, prestala važiti i radna viza.

U obrazloženju koje je dobila navodi se da je „organ nadležan za zaštitu bezbjednosti Republike Srbije dostavio procjenu da boravak državljanke Hrvatske predstavlja neprihvatljiv sigurnosni rizik“.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije je u donošenju ovakve odluke pozvalo se na član 66, stav 1 Zakona o strancima, koji omogućava ukidanje dozvole boravka i zabranu ulaska u zemlju ukoliko se naknadno utvrdi da postoji jedan ili više razloga za odbijanje zahtjeva za boravak.