Mišljenje analitičara
15

Crna Gora i "ekspertska" vlada - koliko koncept pun kompromisa može trajati?

V.K.
I dalje mnogo nedoumica o radu nove vlade (Foto: EPA-EFE)
I dalje mnogo nedoumica o radu nove vlade (Foto: EPA-EFE)
Nakon trodnevnog zasjedanja Skupštine Crne Gore u petak je izglasan novi saziv vlade ove države. Šta građani Crne Gore, ali i zemlje u regiji mogu očekivati od nove crnogorske vlade za Klix.ba komentirao je politički analitičar Srđan Vukadinović.
Tokom čitanja eskpozea mandatara i budućeg premijera Crne Gore Zdravka Krivokapića, moglo se vidjeti kako program na kojem se temelji rad nove vlade nema podršku zastupnika, a njegova sadržina također je pod velikim znakom pitanja.

"Mnogo je tenzija bilo i nakon samih rezultata izbora, s obzirom na to da je odnos bio 41 zastupnik nove vladajuće koalicije naspram 40 zastupnika DPS-a i drugih partnera. Ako neko vladu drži s jednim zastupnikom, onda je jasno da je to veoma nestabilna i rovita vlada koja ne može izdržati ni dužinu trajanja, ni kritiku vremena, a još manje kritiku programskih zadataka koje bude nastojala ostvariti. Ona se temelji na labavoj većini koja se preko noći mijenja. S druge strane, vidjeli smo da su i koalicioni partneri bili protiv vlade i protiv programa. Očito vlada licemjerje, jer ako ste protiv vlade i protiv personalnih rješenja, i ako mandatar odbije prijedloge Pokreta za promjene i Demokratskog fronta, onda je jasno da je to licemjerno ponašanje", ističe Vukadinović.

S druge strane, pored licemjernog ponašanja nove većine u Crnoj Gori, Vukadinović ističe i problem nepovjerenja koje u ovoj državi nikada nije bilo veće kada je u pitanju jedna vlast.

"U posljednjih 30 godina nijedna vlada nije imala manju podršku od ove. Ona neće izdržati ni punu godinu, jer očigledno je da se koalicioni partneri prestrojavaju i traže druga rješenja. Nastoje se osloboditi Zdravka Krivokapića u čemu su i uspjeli s obzirom na to da on preuzima poziciju premijera. Krivokapić će podnijeti ostavku na mjesto zastupnika te će umjesto njega doći neko iz Demokratskog fronta koga oni mogu kontrolisati. Ne treba imati iluziju, ovo je samo jedno prijelazno rješenje da bi se napravila tranzicija, i kako bi se prestrojile snage kada su u pitanju DF i Zdravko Krivokapić.

Jedan od problema unutar novih odnosa između vladajućih partnera mogao bi biti upravo status Zdravka Krivokapića.

"Krivokapić je general bez vojske. On nema partiju iznad sebe, već crkvu. Nastojat će napraviti određenu partiju u saradnji sa crkvom koja će biti demokršćanskog karaktera. DF će pokušati da se oslobodi njegovog utjecaja kako bi krenuli samostalno na sljedeće izbore, jer su uvidjeli da sa crkvom nisu dobili ništa. Oni imaju 27 mandata ali oni taj rezultat ne mogu ostvariti na sljedećim izborima, jer će on pripasti jednim dijelom i Krivokapićevoj novoj partiji koja će biti pod direktnim utjecajem Srpske pravoslavne crkve", dodaje Vukadinović.

Nova politička ličnost koja je zatalasala političku scenu u Crnoj Gori jeste i Dritan Abazović. U nedavnom intervjuu za TV Vijesti izjavio je kako mu je nuđen 21 milion eura da se prikloni DPS-u Mila Đukanovića.

"Dritana Abazovića su svi doživjeli kao novi politički vjesnik. On je u principu jedan 'rustikalni guslar', a kolege iz Bosne i Hercegovine dale su mu najbolji odgovor kada je u pitanju njegova politika. On i Građanski pokret URA nisu dobili glasove za svoj koncept. Oni su glasove dobili od bivših glasača DPS-a i njihovih partnera, koji su bili nezadovoljni načinom njihovog rada. Ako Dritan Abazović sjedi u jednoj vladi kao njen potpredsjednik, a u kojoj ministrica kaže da je četnik i srpski nacionalista, gdje se vrijeđaju manjine i nazivaju se pogrdnim nazivima, onda to jasno pokazuje da je on izgubio konce i da njim gospodare tajkuni koji hoće da ostvare svoje uske interese preko njega. Kada vi dobijete glasove na priču protiv nečega, to je veoma opasno i politički dani su vam odbrojani i on će vjerovatno postati dio političke prošlosti. Ti glasovi su naivno dati i ljudi vide da on učestvuje u stvaranju tzv. 'srpskog sveta' s klerofašistima i da itekako doprinosi narušavanju integriteta Hrvata, Albanaca i Bošnjaka u Crnoj Gori", govori Vukadinović.

Kada je u pitanju sam naziv "ekspertska vlada", Vukadinović ističe kako je ona daleko od toga.

"Ovo je kleronacionalna vlada, a ne ekspertska, i ne odražava karakter Crne Gore. U zemlji imamo 30% manjinskih naroda, a u toj vladi nemate nijednog predstavnika manjina. To je vlada jedne religije i naroda. Ako Abazović pripada njima, on ima krizu identiteta", jasan je Vukadinović.

Rezultati izbora u Crnoj Gori pokazali su i veliki pad Demokratske partije socijalista te tako nakon 30 godina stranka predsjednika Crne Gore prvi put nije dio vlasti. Vukadinović ističe kako će DPS moć koju je do ovih izbora imao, teško vratiti.

"Novi izbori u narednim godinama neće biti u znaku vraćanja DPS-a. Dominacija koju je ta stranka imala, ali i kriminalne aktivnosti čiji je bila dio, poslije 30. augusta nikada se neće moći vratiti u toj mjeri. DPS i Milo Đukanović se na narednim izborima mogu vratiti u vrh samo s potpuno novom političkom idejom i paradigmom", zaključuje u razgovoru za Klix.ba Srđan Vukadinović.