"Mi smo protiv ETIAS sustava koji EU hoće uvesti našim građanima - da plaćaju za ulazak u EU. Nikom ne možemo objasniti koja je logika toga", istakao je Dačić, učestvujući u radu konferencije Višegradske skupine (V4) u Varšavi.
Srbijanski šef diplomatije najavio je da će, bude li uvedeno plaćanje za ulazak u EU, predložiti da se "u skladu s principima reciprociteta, uvedu protumjere", objavila je večeras Radiotelevizija Srbije.
"Ja ću to predložiti. Kako je moguće da se takav korak čini jednostrano?", rekao je Dačić, naglasivši kako nije logično da građani Srbije plaćaju ulazak u EU, a da građani država članica EU dolaze u Srbiju besplatno.
"Moramo poštovati jedni druge i raditi u zajedničkom interesu", rekao je Dačić, komentirajući najavljeno uvođenje sistema registriranja ulaska u EU kojim EU nastoji riješiti problem prouzrokovan migrantskom krizom i nekontroliranim ulaskom na teritorij EU.
Srbijanski šef diplomatije u Varšavi je od ministara vanjskih poslova Višegradske skupine, susjednih zemalja EU-a i zemalja zapadnog Balkana zatražio potporu u nastojanjima Srbije da u decembru otvori još tri pregovaračka poglavlja, jer bi to, prema njegovoj ocjeni, "dalo snažan zamah" evropskoj perspektivi Srbije.
On je, komentirajući politiku uvjetovanosti, rekao kako je Srbiji potrebno da zna šta sve EU očekuje i želi od Beograda.
"Nama je potrebna strateška potpora EU-a u svakom pogledu", citira Dačića RTS na svojoj internet stranici.
"Srbija veoma poštuje saradnju sa zemljama Višegradske četvorke. Trebamo još intenzivnije sarađivati, posebno na političkom i ekonomskom planu, jer je za nas na zapadnom Balkanu to veoma važno", istaknuo je Dačić.
Dačić je, kako prenosi RTS, istakao da cilj Srbije ostaje ulazak u EU, ali je ukazao i da svaka država "ima svoje nacionalne i državne interese".
"Svaki put kada je bivši britanski premijer David Cameron išao u Brisel, govorio je kako ide braniti engleske interese. Zašto bismo mi bili manje Srbi nego što je on bio Englez", rekao je Dačić.
Podsjetivši da je Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) s Kosovom ratificiran samo u EP-u, ali ne i u zemljama članicama, Dačić je upitao: "Kako možete govoriti o Kosovu kao državi... Mislite li da će Srbija prihvatiti neovisno Kosovo ako to nisu učinile ni sve države članice?"
On je rekao kako se od Srbije traži da se pridružuje i odlukama EU koje nisu u skladu s nacionalnim interesima Srbije.