Danas su izbori na Kosovu, srpska zajednica se nastoji vratiti u institucije
![Foto: Reuters](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/b_250209018.jpg?v=1)
Parlamentarni izbori, prvi su po redovnom izbornom kalendaru od proglašenja nezavisnosti od Srbije 2008., nakon što je do 2021. održan niz vanrednih izbora, a za 120 mandata u utrci je 28 stranaka, inicijativa i pokreta, te jedan neovisni kandidat.
Glasačka mjesta otvorena su u sedam sati i zatvaraju se u 19, a kuriozitet ovogodišnjih izbora je da nije bilo ograničenja za izbornu kampanju koja je mogla trajati sve do otvaranja birališta. Izlazne ankete očekuju se ubrzo nakon zatvaranja birališta, a kasnije u noći i rezultati.
Kurti, ljevičar i albanski nacionalist, došao je na vlast 2021. kada je koalicija koju je vodila njegova stranka Vetevendosje dobila više od 50 posto glasova i osigurala većinu u parlamentu.
Politički analitičari kažu da je njegova popularnost ojačana potezima za proširenje vladine kontrole na sjeveru Kosova s većinskim srpskim stanovništvom, piše Reuters.
Ali kritičari kažu da nije uspio postići rezultate u obrazovanju i zdravstvu, a njegova politika na sjeveru udaljila je zemlju od njezinih tradicionalnih saveznika, Europske unije i Sjedinjenih Američkih Država.
EU je 2023. godine uveo ekonomska ograničenja zemlji zbog njene uloge u raspirivanju napetosti s etničkim Srbima, ukinuvši najmanje 150 miliona eura finansiranja.
Mogući pad ispod 50 posto glasova za Kurtijevu stranku mogao bi potencijalno potaknuti pregovore o koaliciji nakon izbora, piše agencija dpa.
Vodeće opozicione stranke uključuju Demokratski savez Kosova desnog centra koji je vodio kampanju za obnovu odnosa sa Sjedinjenim Državama i EU, te pridruživanje NATO-u i Demokratsku stranku Kosova, također stranka desnog centra, koju su osnovali bivši gerilski borci Oslobodilačke vojske Kosova.
Kurtijeva vlada je imala neke pozitivne rezultate. Nezaposlenost se smanjila s 30% na oko 10%, minimalna plaća je porasla, a prošle je godine ekonomija rasla brže od prosjeka Zapadnog Balkana, prenosi Hina.
Kurti kaže da njegova politika na sjeveru, koja uključuje smanjenje dugotrajne autonomije Srba koji žive na Kosovu, pomaže okupiti etničke Srbe i Albance pod jednim sistemom vlasti. Ali njegova retorika zabrinjava centrističke političare.
"Kada imate lošeg susjeda, morate držati svoj moral na visokoj razini, a pušku punom", rekao je u predizbornom govoru u blizini srpske granice ove sedmice.
Od 120 mjesta u Skupštini Kosova 20 zagarantovanih imaju manjinske zajednice, od kojih 10 pripada Srbima, uz po jedno ministarsko mjesto u vladi.
U izbornoj utrci je šest lista srpske zajednice: Srpska lista, Srpski narodni pokret, Za slobodu pravdu i opstanak, Partija kosovskih Srba, Srpska demokratija i Građanska inicijativa Narodna pravda.
Podršku službenog Beograda i ovoga puta ima isključivo Srpska lista (SL), najveća stranka Srba na Kosovu i sestrinska stranka vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) u Srbiji, formirana uz podršku srbijanske vlasti i predsjednika Aleksandra Vučića, koji je uoči izbora pozvao sunarodnjake na Kosovu da glasaju za SL.
"Koristim priliku da pozovem sve Srbe sa Kosova da izađu na izbore, da im ne bude teško. Da ne bude teško i onima kojima je potreban slobodan dan da uzmu, automobilom ili autobusom da odu na svoje ognjišta da glasaju. I da glasaju za Srspku listu, jer je Srpska lista jedini garant da Kurti neće protjerati Srbe s Kosova", rekao je Vučić novinarima u subotu tokom obilaska stočarske farme u Melencima.
Sudjelovanjem na izborima srpska zajednica bi trebala započeti politički proces vraćanja pozicija izgubljenih ranijim bojkotom lokalnih izbora, te povlačenjem iz kosovskih institucja.
"Bojkot institucija nije donio očekivane učinke. Stoga je vraćanje u njih sada prva obveza. Centralna razina odlučivanja u Prištini - parlament i vlada, prva su stepenica na kojoj Srbi trebaju tražiti svoja prava", izvijestila je u najavi izbora Radio-televizija Srbije.
Po ocjeni analitičara, drugi korak Srba, možda i važniji od prvog, njihovo je vraćanje u institucije na lokalnoj razini, prije svega u četiri općine na sjeveru Kosova, kojima Albanci, poslije bojkota srpskog biračkog tijela, upravljaju skoro dvije godine.
Idući lokalni izbori održavaju su koncem godine, navjerojatnije u oktobru ili novembru.
Pravo glasa na Kosovu ima ukupno 2.075.868 upisanih birača, Centralna izborna komisija je saopćila da ih se 104.934 prijavilo za glasanje izvan Kosova.