Regija
20

Detaljna rekonstrukcija otmice Tomislava Salopeka u Egiptu

Klix.ba
Tomislava Salopeka otele su četiri osobe u beduinskoj odjeći, zakrabuljenih lica, i to kada je ušao u područje grada Šesti oktobar, udaljenog 40-ak kilometara od Kaira, prenijele su jučer egipatske novine el Watan, pozivajući se na neimenovane sigurnosne izvore.

Tomislav Salopek otet je 22. jula, a njegovi su otmičari, pripadnici ekstremističke skupine Sinajska provincija koja je odana tzv. Islamskoj državi, šutjeli sve do ove srijede kad su objavili zastrašujuću snimku na kojoj prijete da će ga ubiti ako se ne ispune njihovi zahtjevi, piše Jutarnji.hr.

Prema napisima el Watana, kada je otet, Salopek se vraćao iz Bahariye, grupe oaza. Glavni grad tog područja, koje se nalazi u zapadnoj pustinji gdje je locirana većina naftnih nalazišta, jest Bawiti. Put koji je tog kobnog dana Salopek trebao prijeći – od oaze do Kaira – iznosio je 300 kilometara.

Na područje oaze, prenosi list, Salopek je poslan nakon što je u Kairu proveo šest mjeseci, a otet je na glavnoj cesti koja vodi iz te oaze prema gradu Šesti oktobar. Radi se o prvim značajnijim objavljenim detaljima koji se tiču okolnosti njegove otmice. Prema navodima lista, njegovi otmičari su navodno kompaniji za koju je radio – francuski CGG – poslali e-mail, i to sa Salopekove lične adrese elektronske pošte, u kojem traže da se iz zatvora puste pripadnici grupe Pokrajine Sinaj (još jedne ekstremističke skupine koja sarađuje s IDILI-om).

Taj je e-mail navodno poslan s područja Libije, što je informacija potpuno oprečna navodima da se Salopek nalazi negdje na području Sinaja gdje trenutno, prema egipatskim izvorima, traje velika sigurnosno-policijska akcija usmjerena protiv uporišta militanata.

Posljednji tragovi automobila otmičara, dodaju, navodno su zabilježeni na području grada El Alamaina koji se nalazi na sjeveru Egipta, na području kroz koje prolazi i glavna cesta do granice s Libijom.

U međuvremenu upiti u hrvatskoj ambasadi u Egiptu, ali i francuskom (jer je Salopek radio u francuskoj tvrtki) nisu urodili plodom. U hrvatskoj ambasadi poručuju da ne mogu ništa komentirati, no iz hrvatskog Ministarstva vanjskih poslova su saopćili da se i dalje radi na rješavanju slučaja.

"Hrvatska Vlada i Ministarstvo vanjskih poslova, koristeći sve mehanizme koji nam stoje na raspolaganju, kontinuirano rade na rješavanju otetog hrvatskog državljanina. Zbog osjetljivosti situacije i dalje nismo u mogućnosti objavljivati detalje", objavili su.