Bektašijski red
172

Edi Rama: U Albaniji se formira vjerska država po uzoru na Vatikan

SRNA
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Premijer Albanije Edi Rama izjavio je da će njegova država formirati suverenu muslimansku državu u Tirani za muslimanski vjerski poredak bektaše, po uzoru na Vatikan u Rimu, kako bi očuvala i promovisala vjersku toleranciju.

"To bi bila enklava islamskog sufijskog poretka, jedna od najmanjih država na svijetu i imala bi sopstvenu administraciju, ali bez poreza ili policije i ne bi dovodila u pitanje suverenitet Albanije", rekao je Rama na ceremonije povodom obilježavanja 95 godina od preseljenja sjedišta Svjetskog centra bektaša u Albaniju iz Turske.

Ovim bi Bektašijski red, islamsko derviško bratstvo, dobilo suverenu mikrodržavu nalik na Vatikan u Rimu.

Rama je rekao da će simbolična država biti bez zidova, policije, vojske, poreza ili drugih atributa, ali će biti duhovna država.

On nije iznio detalje o tome kada namjerava da sprovede takvu namjeru, dok bi u isto vrijeme i albanski parlament morao da odobri plan.

Nova mikrodržava bi se prostirala na 27 hektara teritorije današnjeg Svjetskog centra bektaša, koji se od 1930. godine nalazi se u istočnom dijelu albanske prijestonice. Po površini bi bila gotovo pet puta manja nego Vatikan.

Rama je ranije rekao da je cilj da Svjetski centar bektaša pretvore u suverenu državu - novi centar umjerenosti, tolerancije i mirne koegzistencije.

Osnovan u Otomanskom carstvu u trinaestom vijeku kao izdanak sufizma, Bektašijski red ima sjedište u Albaniji od 1929. godine, nakon što ga je novostvorena Turska Republika Kemal Ataturk spriječila da radi.

Razvoj ovog pokreta povezan je sa pojavom janičara u Osmanskom carstvu i "dankom u krvi" - odvođenjem dječaka i mladića sa Balkana na školovanje u današnju Tursku.

Rama je prošle godine rekao da Albanija planira da formira državu u istočnom dijelu glavnog grada zemlje kao duhovni centar Bektašijskog reda, čiji su članovi rasuti širom regiona na Kosovu, u Srbiji i Sjevernoj Makedoniji, kao i u Albaniji.

Prema posljednjem popisu, oko 10 posto stanovništva zemlje pripada ovom redu.