EU traži od Crne Gore da istraži gradnju vjetroparka zbog kojeg je navodno ubijena novinarka
Glasnogovornica Europske komisije Ana Pisonero rekla je da je vladavina prava jedna od fundamentalnih vrijednosti Europske unije i odlučujući je element za proces pristupanja EU, uključujući pristupanje Crne Gore.
"Imajući to u vidu, očekujemo da optužbe o korupciji dobiju kredibilne, nezavisne i efikasne institucionalne odgovore i takođe ponovo ističemo važnost raspravljanja o takvim pitanjima u demokratski izabranim institucijama", priopćila je Pisonero za list Vijesti.
Matthew Karuana Galizija, sin ubijene malteške novinarke Daphne Karuane Galizije, rekao je ranije u intervjuu Vijestima da je njegova majka istraživala veze tadašnjeg predsjednika crnogorske vlade Mile Đukanovića, premijera Malte Jozefa Muskata i vladajuće elite u Azerbejdžanu.
“Ključna osoba koju je istraživala iz Crne Gore je Milo Đukanović kao Muskatov pandan tamo. Ispitivala je odnos Đukanovića, Muskata i vladajuće elite u Azerbejdžanu”, rekao je Matthew.
Policija Crne Gore je priopćila da će, dobije li zahtjev od policije Malte preko Interpola i Europola u vezi sa slučajem ubojstva malteške novinarke, postupiti “promptno i efikasno”.
U lipnju je predsjednik crnogorskog parlamenta Ivan Brajović odbio zahtjev svih 39 oporbenih zastupnika da na dnevni red uvrsti inicijativu o formiranju istražnog povjerenstva o tom slučaju.
Aferu oko izgradnje vjetroelektrane na Možuru na početku kampanje za parlamentarne izborne aktualiziralo je građanski pokret URA objavljujući da će crnogorska vlada malteškim investitirima osigurati subvencije od 115 miliuna eura i da će ih kroz povećane račune za struju platiti građani Crne Gore.
Čelnik tog pokreta Dritan Abazović izjavio je kako je "očito da je dio tog novca već namijenjen za korupcionaške poslove i ubojstvo novinarke na Malti”.
Vjetroelektrana Možura, na istoimenom brdu pored Ulcinja puštena je u rad u studenom 2019. i godišnje može proizvoditi 120 GWH energije.
Investiciju su realizirale malteška državna kompanija Enemalta i kompanina Malta Montenegro Wind Park, a glavni izvođač radova bila je kineska kompanija Shangai Electric Power Engineering.
Ugovorom o dugoročnom zakupu zemljišta, utvrđeno da će elektrana, po isteku zakupa, potpuno obnovljena preći u trajno vlasništvo Crne Gore 2035. godine.