Program vrijedan 178,7 miliona eura pomoći će Srbiji da implementira reforme u ključnim područjima kao što su vladavina zakona, javna administracija, socijalna uključenost, razvoj privatnog sektora, transport, okoliš, energetika i poljoprivreda.
Ove reforme su od ključnog značaja za evropske integracije i direktno će poboljšati živote građana Srbije.
Današnjim sporazumom, pretpristupna pomoć koju je Evropska unija omogućila Srbiji od 2001. godine iznosi 2,6 milijardi eura.
"Ovo je historijska godina za odnose Srbije i EU zbog odluke o započinjanju pristupnih pregovora i stupanja na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Važno je da Srbija sada iskoristi ovaj zamah i nastavi implementirati ključne reforme", rekao je evropski komesar za proširenje i politiku prema susjedima Štefan Fuele.
Ovaj program pomoći će Srbiji u području vladavine zakona tako što podržava implementaciju nacionalnih strategija za borbu protiv korupcije, unapređenje zatvorskog sistema i jačanja nezavisnosti i kompetencije pravosudnog sistema.
Fondovi će se također koristiti za jačanje učinkovitosti srpske carinske uprave i ustanova za nadziranje granica, navodi se u saopćenju Evropske komisije.
Fondovi će također unaprijediti kapacitete javne administracije na centralom i lokalnom nivou tako što će razvijati sektor upravljanja javnim finansijama i javnim nabavkama.
Pored toga, fondovi će biti usmjereni na poboljšanje rada 34 općine na jugu i jugozapadu Srbije.
Razvoj privatnog sektora bit će podržan mjerama koje će unaprijediti poslovnu okolinu, povećanje konkuretnosti srpskih preduzeća i ulaganje podrške u razvijanje istraživanja i inovacija. Po pitanju transporta, uvjeti za navigaciju na Dunavu bit će poboljšani.
Pored IPA programa usvojenog danas, EU fondovi za Srbiju bit će dostupni i pod programima kao što su Fond za civilno društvo (2,5 miliona eura), program TEMPUS (četiri miliona eura) i fondovi za izbjeglice prema Regionalnom programu stambenog zbrinjavanja (12 miliona eura).