Analiza
34

Godinu dana od napada na Kosovu: Da li je dogovor Vučića i Kurtija uopšte moguć?

F. H.
Više od godinu dana je prošlo od napada u Banjskoj koji su mogli dovesti do šireg sukoba Kosova i Srbije. O odnosima Kosova i Srbije govorio je politikolog i direktor istraživanja Centra za međunarodne i bezbjednosne poslove (ISAC) Igor Novaković.

Novaković je kazao kako pod izgovorom sigurnosti Kosovo insistira na skeniranju vozila koja ulaze preko prelaza Merdar što znatno usporava ulazak robe iz Srbije i da srbijanski zvaničnici tvrde da se radi o političkom, a ne sigurnosnom pitanju.

"Ako se sjetimo Briselskog sporazuma, njime je formiran fond za sjever koji je trebao da bude namijenjen razvoju četiri sjeverne općine na Kosovu i da se puni od prihoda koji se prikupljaju na Brnjaku i Jarinju. Kako se ova dva prijelaza ne koriste, nema prikupljanja carina i punjenja tog fonda", kazao je Novaković.

Na pitanje o najavi Aleksandra Vučića da će formirati posebno tužilaštvo za procesuiranje onih koji učestvuju, kako tvrdi, u progonu Srba i donošenje zakona koji će osigurati finansijsku pomoć za nezaposlene Srbe, Novaković kaže da smatra da će se socijalna pomoć sigurno provoditi i da za to postoje načini.

"Što se tiče tužilaštva, nemam informacija i nemamo ništa što je stavljeno zvanično ili materijalizovano osim njegovih izjava. Možda se nešto dešava u institucijama, ali javnost nije obavještena", navodi Novaković.

Kao najveći problem Srba navodi to što su izašli iz institucija i da se izlazak desio u vrlo pogrešnom političkom momentu.

"Izlazak nije imao onakav učinak kakav bi imao prije rat u Ukrajini. Evropska unija bi vrlo jače reagovala u tom smislu. Ako su vam ljudi van institucija vi ne možete institucionalno da reagujete i pokrenete određene mehanizme. Na sjeveru imate četiri gradonačelnika albanske nacionalnosti koji su osvojili većinu sa 1,5 posto glasova. Što znači da su oni izabrani po pravu, ali su nelegitimni jer ne predstavljaju volju stanovništva. Međutim ti gradonačelnici sprovede vlast i neće biti novih izbora", kazao je Novaković.

Kazao je da se vrlo lako dolazi do zaključka da je Beograd dao naređenje da se Srbi povuku iz institucija, ali da je to bila želja i namjera još od februara 2022. lokalnog rukovodstva Srba na Kosovu.

"Vi imate obraćanje Vučića, ne u smislu da ja njega branim ili da kažem da to nije bila odluka Beograda. Ali meni se čini da u tom trenutku Beogradu nije odgovaralo da Srbi napuste institucije. Tu imate jedan dokaz i da su poslanici dali ostavke, ali da su preko noći shvatili da ako ne budu u Parlamentu postoji mogućnost da se promijeni ustav i onda su ujutro prijavilo 10 sa liste i uzeli poslaničke mandate", pojasnio je Novaković.

O eventualnom nastavku dijaloga na Kosovu smatra da će EU insistirati na održavanju dijaloga, ali je pitanje o čemu je dijalog jer je agenda dijaloga ukidanjem dinara kao sredstva plaćanja na Kosovu otišla u "paramparčad".

"Vi možete održavati fikciju da se susreću glavni pregovarači, ali sigurno da u predizbornoj kampanji koja de facto traje od septembra kada je Vjosa Osmani zvala predstavnike političkih partija na konsultacije oko izbora tog momenta kampanja počela. Nije de jure, ali je de facto i ne treba očekivati napredak", smatra Novaković.

Kaže kako je otvaranje prelaz Merdar zapravo bilo posljedica pritiska Njemačke koja je zaprijetila isključenjem Kosova iz Berlinskog procesa.

Za Zajednicu srpskih općina kaže da je Kurti i Samoopredjeljenje još u opozicija osporio tu ideju smatrajući to stvaranjem entiteta koji bi ličio na RS u BiH.

"Postoji nekoliko razlika, ne postoji teritorijalni integritet jer se radi ne samo o sjeveru Kosova nego i šest općina na jugu koje su geografski razdvojene. Drugi stvar je nivo ovlasti između entiteta u BiH i Zajednice srpskih općina drastično razlikuje. U principu radi se samo o četiri ovlasti. Zajednica srpskih općina je trebala da zamijeni ono što rade institucije Srbije po Ahtisariju i da stvori institucionalni mehanizam. Kurti je to delegitimisovao, on se od početka protivio Ahtisarijevom planu, a poslije i Briselskom dijalogu. On provodi svoju politiku jer je to njegov program. On će možda na kraju okončati tu Zajednicu srpskih općina, ali vi vidite čak se i prijedlog Evropske unije koji je sigurno usklađen sa Ustavom Kosova, Kurti odbija", kazao je Novaković.

Rekao je da represivne mjere koje je EU uvela Kosovu ne djeluju i da ne postoji proces evropskih integracija u koje je Kosovo uključeno i da oni i dalje nemaju status kandidata.

"SAD i Njemačka su zemlje koje imaju najveći uticaj, ali i na nivou Kosova imate prelamanje geopolitičkih situacija. To je pitanje regionalne stabilnosti, uticaj Rusije. Trenutna vlada u Njemačkoj, ministarstvo vanjskih poslova koje vode zeleni je vrlo benovelentno prema pitanju Kosova", zaključio je Novaković.