Historičar Milivoj Bešlin o muralu zločincu Mladiću: To smo očekivali od presvučenih radikala
Ocijenio je da mural žele očuvati oni koji su podržavali Mladića tokom posljednjeg rata u Bosni i Hercegovini te da su oni još na vlasti u Srbiji.
"Ideologija, ljudi koji su vodili ratove i koji su podržavali Mladića su i dalje na vlasti, još su dominantni u Srbiji. To je ideologija srpskog nacionalizma, a sada već otvoreno i neofašizma, a u to ime se čuva Mladićev mural. Svi oni koji su ga podržavali 90-ih danas su čuvali mural", rekao je.
Smatra da sinoćnji događaji u Beogradu prevazilaze i, kako je izjavio, nacionalističke okvire.
"Mi smo sinoć u Beogradu imali sukob antifašizma i neofašizma. Svako crtanje i čuvanje Mladićevog murala prelazi i nacionalističke okvire", dodaje.
"Vulin je reprezent režima"
U nastavku je govorio o postupanju ministra unutrašnjih poslova Srbije Aleksandra Vulina. Njegovom odlukom su angažovani policajci koji su jučer spriječili da mural bude uništen. Kao razlog njihovog angažmana je naveo to da onemoguće sukob onih koji podržavaju i onih koji ne podržavaju uništavanje murala. Vulin je sinoć stavio cvijet ispred murala.
Bešlina smo pitali da li je saglasan da Vulin zaista radi ono što očekuje cijela vlast predvođena srbijanskim predsjednikom Aleksandrom Vučićem.
"Akt Aide Ćorović (aktivistica koja je jučer jajima gađala mural, op. a.) je bio jedan od najvažnijih i najhrabrijih antifašističkih akata u posljednjih nekoliko godina. Potpuno je jasno da se režim svrstao na jednu stranu, na stranu ekstremne desnice, na stranu čuvanja ratnih zločinaca. To je potpuno tragično. Vulin je samo reprezent režima, jedne škole mišljenja i ideologije o kojoj smo govorili na početku", naglasio je.
"Paradoksalno je da Berlin podržava vlast koja čuva i žali ratnog zločinca"
Iz Zapadnih država vrlo često stižu pohvale na račun srbijanske vlasti. Među tim zemljama je i Njemačka. Pohvala nije izostala ni tokom posljednje posjete njemačke kancelarke Angele Merkel ovoj susjednoj zemlji. Bešlin je odgovorio na pitanje da li su pohvale apsurdne s obzirom na dešavanja u Srbiji, poput ovog posljednjeg u Beogradu.
"Paradoksalno je da se upravo iz Berlina podržava jedna vlast koja na ovaj način simbolički čuva i žali ratnog zločinca. To je meni potpuno neshvatljivo, ali to može biti objašnjivo različitim ekonomskim interesima. Može biti objašnjivo i Sjevernim tokom 2 (plinovodom iz Rusije, op. a.), kao najvećim koruptivnim projektom u evropskoj modernoj historiji, gdje je potpuno jasno da su dugo proklamovane evropske vrijednosti žrtvovane zarad ekonomskih interesa njemačke poslovne elite. Zapadni Balkan je samo sitan kusur u tom ogromnom koruptivnom dogovoru koji je vlada Angele Merkel napravila s režimom Vladimira Putina (predsjednikom Rusije, op. a.), smatra.
Napomenuo je da bi Njemačka trebala biti posebno osjetljiva prema ekstremnim desničarskim ideologijama.
"Šta god bili motivi, mislim da su oni vrlo pogrešni i da bi upravo Njemačka morala zbog svog užasnog historijskog iskustva biti posebno senzibilna na pojave fašizma i neofašizma, i to na onom prostoru koji je fašizam iskusio prije nekoliko decenija, prije dvije i po decenije. Baš zbog toga bi trebala postojati posebna osjetljivost, a to se ne dešava", potcrtao je Bešlin u komentaru za Klix.ba.
"To smo očekivali od presvučenih radikala"
Među onima je koji smatraju da je nužno da političari osude zločine koji su činjeni u ime naroda koje predstavljaju, kako bi okončali dominaciju nacionalizma.
"Apsolutno. Nacionalizam ne samo da je dominantan, on je vladajući. To više nije samo nacionalizam, on je prešao u šovinizam, neofašizam. Mi smo to očekivali od presvučenih radikala. Njihov formativni period je bio u Radikalnoj stranci Vojislava Šešelja, također ratnog zločinca. Ne možete od njih očekivati da se toliko promijene, ali smo očekivali da će se, kada im propadnu svi ovi narativi o reformama, Evropi i svemu ostalom o čemu su govorili na početku vladavine, vratiti nacionalizmu, ekstremnoj desnici. To se upravo tako i desilo", zaključio je historičar Milivoj Bešlin.
Mural sinoć nije uništen, ali jeste danas. To je učinio član Socijaldemokratske partije Srbije Đorđo Žujović, koji je ondašnjoj javnosti poznat kao žustar protivnik desničara.