HRT planira otpustiti 800 radnika, najveća otpremnina do 90.000 eura bruto
Na pripremama za izradu novog Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (HRT) pristupit će se po usvajanju plana konsolidacije HRT-a, što se očekuje tokom februara, potvrdili su Hini iz Ministarstva kulture i medija.
U ministarstvu pritom ističu i ciljeve koji se očekuju provedbom plana konsolidacije HRT-a, a oni se mogu podijeliti na tehnološke, među kojima se izdvaja i razvoj nove medijske platforme, te programske u kojima se navodi postavljanje i držanje profesionalnih standarda, prenosi 24sata.hr.
"HRT treba poticati na primjenu i razvoj novih tehnologija, razvoj nove medijske platforme, a kako bi bio relevantan za sve generacije i držao priključak u digitalnom okruženju", ističu u ministarstvu.
Stoga HRT, dodaju, mora postavljati i držati profesionalne i uredničke standarde, težiti izvrsnosti i originalnosti u svakom programu koji proizvodi i naručuje te biti partner najvećim talentima kojima će omogućiti da se izraze putem njegovih brojnih platformi.
Planiran odlazak preko 800 zaposlenih
"Kako bi se postigao cilj te u današnjem vremenu u kojem se informacije dobivaju putem društvenih mreža potrebno je osigurati uvjete za promjene te konsolidaciju rada i poslovanja HRT-a u svim segmentima'', kažu u ministarstvu.
Uoči usvajanja plana konsolidacije poslovanja i rada HRT-a, Ministarstvo kulture i medija osvrnulo se i na i "Novi smjer", strateški dokument uprave HRT-a predstavljen lani u martu kojim se, između ostaloga, navodi da će tokom 2025. i 2026. "biti nužno smanjivanje broja zaposlenih za 30 posto".
Drugim riječima, uprava HRT-a najavila je odlazak više od 800 od oko 2.700 trenutno zaposlenih i to u dokumentu koji je, kako se u uvodu navodi , "prvi korak u suradnji s Vladom, publikom, širom javnosti, osobljem, kreativnim sektorom i ostalim dionicima".
Stoga, upitani jesu li s vodstvom HRT-a usuglasili postupanje po strateškom dokumentu "Novi smjer" te razmatra li se otpuštanje zaposlenika HRT-a i koliko njih ukupno s otpremninama za koje je vlada iz državnog budžeta osigurala 28 miliona eura, iz Ministarstva kulture i medija odgovaraju da je vodstvo HRT-a samostalno izradilo i usvojilo spomenuti strateški dokument.
"Vezujući se na prethodni odgovor i činjenicu da bi se uspješnost pružanja javne usluge trebala mjeriti prema uspješnom ugrađivanju vrijednosti u javne programske usluge kao što su univerzalnosti, neovisnosti, izvrsnosti, inovativnosti, raznolikosti te posebice odgovornosti prema javnosti i pitanje utvrđivanja broja potrebnih zaposlenika sigurno je jedno od krucijalnih pitanja koje se mora razmotriti".
Najveća otpremnina do 90.000 eura bruto
S druge strane, na pitanje o tačnom broju planiranih otkaza te koliko je zaposlenika pozvano ili se dosad odazvalo na razgovor o otpremninama, s HRT-a zasad nije stigao službeni odgovor.
No, kako se neslužbeno saznaje, odlukom o uslovima i visini otpremnina koju je glavni direktor Robert Šveb donio početkom januara, utvrđeni su uslovi i visina otpremnina za radnike HRT-a, u slučaju "prestanka ugovora o radu u periodu do 31. marta 2025. godine, a u cilju optimizacije poslovanja HRT-a".
Kako Hina saznaje, maksimalan iznos otpremnina ne može biti više od 90.000 eura bruto II po radniku, a radnike koji ostvaruju uslove za sticanje prava na otpremninu odredit će poslodavac.
Kriteriji će za to biti da radnika nije potrebno zamijeniti zapošljavanjem drugog radnika izvan HRT-a, minimalni staž na HRT-u od pet godina te da nema manje od 24 mjeseci do navršenih 65 godina života.
U obrazloženju odluke navodi se i kako je "u cilju racionalizacije troškova poslovanja Hrvatske radiotelevizije, Vlada RH u državnom budžetu osigurala HRT-u finansijska sredstva u iznosu od 28.000.000 eura te je HRT odlučila osigurati otpremnine za radnike koji ispunjavaju uvjete".
Zaključuju i da je rok za provedbu te odluke do 31. marta.