Sagovornici su izrazili zajedničko mišljenje kako se to pitanje mora hitno riješiti, s obzirom na činjenicu da su u Hrvatskoj i dalje se zadržava određeni nivo slučajeva zaraze od koronavirusa i da su otkriveni novi sojevi, koji još nisu proučeni i mogu ozbiljno ugroziti zdravlje građana.
Inače, ovo saopćenje dolazi nakon što su hrvatski mediji objavili da je Ministarstvo vanjskih poslova Hrvatske zatražilo od ruske strane dokumentaciju u vezi sa vakcinom Sputnik V protiv koronavirusa, na osnovu kojega bi Hrvatska agencija za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) mogla dati odobrenje za interventni uvoz.
Sve veći broj evropskih zemalja pregovara s Rusima, uprkos tome što Sputnik još nema odobrenje Evropske agencije za lijekove.
Jutarnji list piše da se govorilo se o milion doza, no upravo odobrenje, odnosno adekvatna dokumentacija i regulativa uvoza predstavljaju najveći problem.
Da postoji mogućnost da se neće čekati odobrenje EMA-e potvrđuju iz HALMED-a u kojem pojašnjavaju da bi se u slučaju vanrednog uvoza vakcina koje nisu odobrene u Evropskoj uniji one mogle staviti u promet u Hrvatskoj.
“Riječ je o postupku koji je znatno kraći i uključuje manje provjera od postupka odobravanja. U ovom slučaju postupak bi se mogao provesti ako se podnese zahtjev i dokumentacija u svrhu provjere kvaliteta, djelotvornosti i sigurnosti vakcina. Procjenu o trajanju postupka te potrebnim koracima bilo bi moguće donijeti tek na temelju uvida u dokumentaciju koja bi HALMED-u u tom slučaju bila dostavljena" kažu iz Agencije.
Ipak, dodaju da HALMED još nije zaprimio takav zahtjev i dokumentaciju, ali su upoznati s komunikacijom s ruskim vlastima radi ishođenja te dokumentacije.
Iz HALMED-a kažu kako je, prema informacijama EMA-e, proizvođaču vakcina Sputnik V zasad pružen naučni savjet u sklopu kojeg je informiran o važećim regulatornim i naučnim smjernicama za razvoj vakcina.