Prvi potpredsjednik Vlade Karamarko je u petak, reagirajući na Oreškoviće poziv, izjavio kako premijer više ne uživa potporu HDZ-a, najjače stranke u Vladi, te je pozvao Oreškovića da odstupi s dužnosti predsjednika Vlade.
Članovi Predsjedništva HDZ-a uoči sjednicu u hotelu "Panorama" nisu željeli davati dodatne komentare, a potpredsjednik stranke i ministar pomorstva Oleg Butković ponovio je da bi Orešković trebao dati ostavku te da će, u protivnom, HDZ najvjerojatnije pokrenuti proceduru njegova opoziva.
"Zahtjev za opoziv će se dogoditi u slučaju da Orešković ne posluša preporuku i zahtjev predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka i ne podnese ostavku. Nakon svih poteza koji su se dogodili, HDZ, kao najveća stranka u zemlji, ne može dopustiti da se događaju ovako iracionalne stvari", istaknuo je je Butković.
Nakon današnje sjednice Predsjedništva, održat će se sjednica Središnjeg odbora HDZ-a.
Opoziv premijera, odnosno prijedlog da mu se u Hrvatskom saboru izglasa nepovjerenje, u proceduru može uputiti najmanje petina zastupnika.
Ako bi se HDZ na to odlučio već u ponedjeljak, u dnevni red tekuće sjednice prijedlog bi se mogao uvrstiti najranije u srijedu, 8. juna, za kad je sazvan nastavak zasjedanja Sabora. U tom slučaju, Vlada bi imala osam dana da se očituje o prijedlogu, do 16. juna, do kada Hrvatski sabor mora odlučiti i o opozicionom prijedlogu da se glasa o nepovjerenju prvom potpredsjedniku Vlade Karamarku.
Odluči li ga opozvati, s premijerom pada i Vlada te počinje teći 30-dnevni rok da se okupi parlamentarna većina koja bi podržala novog mandatara i imenovala novog premijera i Vladu. Ne uspije li niko okupiti većinu, predsjednica Republike će raspustiti Sabor i raspisati nove izbore.
Uz proceduru opoziva u Saboru, HDZ-u je na raspolaganju i varijanta po kojoj bi svi njihovi ministri podnijeli ostavku i tako ostavili Vladu bez mogućnosti da donosi odluke, no u HDZ-u nisu željeli govoriti razmišlja li se i o tome.