"super imunitet"
69

Hrvatski imunolog Trobonjača otkrio koje osobe imaju najmanje šanse da se razbole od korone

N. V.
Foto: Sveučilište u Mostaru
Foto: Sveučilište u Mostaru
Poznati hrvatski imunolog sa Sveučilišta u Rijeci Zlatko Trobonjača je za Slobodnu Dalmaciju govorio o novom omikron soju koronavirusa, vakcinama i imunitetu kod ljudi. Naglasio je da su najviše zaštićeni oni koji su preboljeli virus, a zatim se vakcinisali.

"Najbolji imunitet imaju one osobe koje su preboljele Covid i koje su se nakon toga vakcinisale. Oni su razvili tzv. "super imunitet". Iza njih su oni koji su se boosterirali, a onda dolaze oni koji su se vakcinisali sa dvije doze, ali koji bi se trebali vakcinisati i trećom, booster dozom, kako bi se još bolje zaštitili, kaže dr. Trobonjača.

Uprkos vakcinaciji još uvijek se dešava da 20-tak posto oboljelih umre. Iako su se vakcinisali sa dvije doze, dešava se da obole, razviju tešku kliničku sliku i na kraju umru, no imunolog naučno objašnjava kako do toga dođe.

"Prvo i osnovno je da vakcine nisu 100 posto učinkovita, nego su protiv wuhanskog virusa bila učinkovita 95 posto. Dakle, već tu imate pet posto onih koji neće razviti dovoljnu imunost. Dalje, nakon što je došao delta virus, učinkovitost vakcina više nije bila 95 posto, već je pala na 80 posto. Dakle, tu imamo 20 posto onih koji neće razviti imunost. Dalje, protokom vremena imunost izgubi na snazi i sa 80 posto pada na 50 posto, pa i tu dobivate 50 posto onih koji će se, kada im padne imunost od vakcina, oboljeti od Covida, ukoliko se nisu boosterirali. I na kraju ogromna većina od 20 posto onih koji umiru od Covida, a vakcinisali su se, otpada na stare ljude koji imaju teške hronične bolesti, onkološke bolesti, koji su u velikoj mjeri imunokompromitirani i koji zbog tog svog osnovnog oboljenja, nisu vrlo vjerovatno ni razvili dovoljnu imunost nakon vakcinacije", naveo je Trobonjača.

On navodi da zemlje koje imaju visok procenat imunizovanih osoba, ne treba da se plaše omikron varijante.

"Istini za volju, omikron još uvijek i nije došao u dobroj mjeri u Hrvatsku. Tek treba doći i ne zanosim se mišljenjem da će nas on zaobići. Vrlo vjerojatno će se, u većoj mjeri pojaviti u januaru. Pa vidite što se događa u drugim evropskim državama. Tamo se omikron rapidno širi, ali su hospitalizacije drastično niže, od onih koje su 'donosili' prethodni virusi, počevši od wuhanskog, britanskog, indijskog, kazuje dr. Trobonjača.