Slao dopise mjesecima
198

Inžinjer koji je radio na stanici u Novom Sadu: Ignorisali su me, samo su prefarbali nadstrešnicu

B. H.
Foto: X.com
Foto: X.com
Inžinjer geologije Zoran Đajić, koji je do marta 2023. godine radio na rekonstrukciji zgrade Željezničke stanice u Novom Sadu, tvrdi da su na nadstrešnici izvođeni radovi te da izjave iz Vlade Srbije nisu tačne.

Đajić navodi da je slao brojne dopise u kojima je upozoravao da se mramorne ploče s plafina zgrade moraju skinuti kako bi se provjerilo stanje ispod njih, ali na te dopise nije dobio odgovor.

Na jednoj od fotografija koje je priložio u svom izvještaju vidi se da je iza jedne ploče prisutan beton, dok na drugom dijelu betona nema – umjesto toga nalaze se "zgužvani cementni džakovi" koji su korišteni kako bi se manje betona upotrijebilo.

Đajić je radio kao konsultant saobraćajnog instituta CIP tokom projekta rekonstrukcije zgrade Željezničke stanice.

"Mislim da su odgovori jasni. Nema razloga za čekanje. Prvo, nije istina da na nadstrešnici nije bilo radova. U prvoj fazi rađena je reparacija keramike na plafonu, a u drugoj fazi tokom rekonstrukcije fasade sam u martu 2023. poslao izvještaj izvođačima u kojem sam zahtijevao da se skinu mramorne ploče, provjeri podloga i postave nove ploče, kako je bilo predviđeno projektom," kazao je Đajić za N1 Srbija.

Utezi koji podržavaju nadstrešnicu, objašnjava on, jesu sajle koje se spuštaju s krovne konstrukcije kako bi dodatno osigurali konzolu nadstrešnice.

"Konzola je pričvršćena za zgradu, a teret nadstrešnice nose utezi priključeni na vrh zgrade. Da su ploče tada skinute, vjerovatno bi se primijetilo da podloga nije odgovarajuća, a možda i da su utezi korodirali," rekao je Đajić.

Geolog ističe da ne zna u kakvom je stanju sada, ali "činjenica je da dio nije urađen i izvođač je odlučio samo prefarbati ploče koje je trebalo zamijeniti".

"Trebalo je reparirati podlogu tih ploča. Tvrditi da na nadstrešnici nije bilo radova nije tačno, jer je ona kasnije pokrivena staklom," dodao je on. Ko je odlučio sve to prekriti i na koji način, Đajić ne zna, ali ističe da je "prije toga morala biti provjerena nosivost utega, statika i ukupna stabilnost nadstrešnice."

Đajić je bio zvanični nadzor za kamene radove do juna 2023. kada mu je istekao ugovor. Radovi koji su uslijedili bili su pod nadzorom drugih, ali, kako kaže, "poznato je ko je bio izvođač i koje su firme nosile posao, a također je odgovoran i bivši ministar Tomislav Momirović, kao i sadašnji ministar koji mora preuzeti odgovornost i dati ostavku."

Đajić kaže da je izašao u javnost jer osjeća odgovornost za tragediju koja se desila.

"Stalno razmišljam – da su te ploče uklonjene, možda bi se otkrilo u kakvom su stanju utezi. Pisao sam preporuke i slao izvještaje na dvadeset adresa, a u jednom od izvještaja iz februara 2023. jasno je navedeno da se ploče moraju skinuti", kazao je Đajić.

Na pitanje je li dobio odgovor na svoje dopise, odgovorio je da nije.

"Niko nije odgovorio. Tražio sam više puta da se ploče skinu. Ostali dijelovi fasade i podovi su urađeni prema projektu i mojim izvještajima, ali taj dio niko nije htio uraditi. Samo su ga ofarbali pred posjete visokih zvaničnika", dodao je Đajić

Zaključio je da je nemoguće rekonstruisati ovako veliki objekat bez uređenja svih njegovih dijelova.

"Zato kažem, ministar ne govori istinu," zaključio je Đajić.